Kısırlık Nedir?

Genel ve çok basit bir deyişle çocuk sahibi olamama durumuna kısırlık denir.Erkek ve kadının düzenli bir şekilde cinsel hayatları olmasına rağmen gebelik elde edilememesi durumudur. Birkaç yıldır daha çok dile getirilen bir hastalık haline gelmiştir. Bu rahatsızlık hakkında uzman olmayan kişiler  birçok yanlış beyanat vererek çiftlerin karışık olan hayatlarını daha da karışık hale getirmektedirler. Bu hastalığın tedavisi son yıllarda hızlı bir şekilde gelişmekte, durumları imkansız gözü gibi görünen çiftler de dahi çocuk olma şansının çok olduğu görünmektedir.

Kadına bağlı kısırlık sebepleri
Yumurtalarda ki bozukluk, kadının yumurtalarının çalışmamasına bağlı bir sorundur.
Bazen de bu sorun yumurtalıkların yok olması ya da seyrek veya  düzensiz olması olarak ta karşımıza çıkmaktadır. Aylık adet döneminin düzensiz bazen hiç görünmemesi, yumurtalıkların bozukluğunu ve yumurtlama olmadığını gösterir.
Kimi zaman da adet kanamasının düzenli olmasına rağmen yumurtlamada sorunlar görünmektedir. Yumurtalıktaki yumurtaların beyinden salgılanan hormonların yok olmasına bağlı bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Beyin üzerindeki prolatinin ( süt hormonu) yüksek olması, hormon bozukluğu erkek hormonunun çok salgılanması (pko)gibi.
Kadın tüplerinin tıkalı veya hasarlı olması
Tüplerin tamamının veya geniş bir bölümünün kapalı ya da tıkalı olması döllenmeyi, yani yumurtaların spermlerle birleşmesini engellemektedir. Tüplerin bu hasarlı durumu hamile kalmayı olanaksız hale getirilmektedir. Bu hastalık sonradan geçirilmiş bir ameliyat veya enfeksiyondan kaynaklanan bir olay, olaya da bağlanabilir. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon şeklide bunun başlı bir sebebi olabilir.
Endometriozis
Rahim içinde bulunan dokunun rahim dışına geçmesine verilen tıbbi terimdir. Adet döneminde endometriozis de kanama geçirmektedir. Karının içinde bulunan bu kanamalar, iltihaplı durumlarda yapışıklık oluşturmaktadır. Yumurtalıklarda kalıcı olduğu zaman kist oluşumuna sebep olmaktadır. Bu kiste sahip olan bayanlar çocuk tedavisi görmektedir.
Rahim yapısına ait sorunlar
Rahim ağzındaki mukusa ait sorunlar kısırlığa sebep olmaktadır. Rahim ağzındaki bulunan mukus erkeğin spermini genital yolundan  rahat olarak taşınmasını sağlar. Hormonların östrojen, progesteron etkisi altında iken mukus siklus anında derecesi ve niteliği farklılık gösterebilir. İyi huylu kist ya da rahme uygulanmış herhangi bir ameliyat kısırlık oluşturabilir.
• Alerjiye bağlı nedenler
Alerjiye bağlı kısırlık olabilmekle beraber tedavisi teşhisi de zor bir durumdur. Bu durumun zorluğu ise, sebebine bağlı olarak devamlı ölçümler yapılmalıdır.

İlginizi Çekebilir

Varikosel

Varikosel “Pampiniform Pleksus” olarak isimlendirilen ve testislerdeki kirli kanı taşımakla görevli damar sistemindeki genişleme durumuna …