Kısırlık sorunum olduğunu nasıl anlayabilirim?

Kısırlık sorunum olduğunu nasıl anlayabilirim?

Önceden tanı konulmuş bildiğiniz bir hastalığınız yoksa veya daha önceden hamile kalma konusunda problem yaşayabileceğiniz söylenmediyse, kısırlık sorununuzun olduğunu öğrenmek üzerinizde bir şok etkisi yaratabilir. Çoğu insanın, ta ki bir çocuk sahibi olmayı deneyip bu işin sandıkları kadar kolay gerçekleşmediğini görene kadar kendilerinde bir kısırlık sorunu olabileceği akıllarına gelmez. Peki kısırlık sorununuz olduğunu nasıl anlayabilirsiniz?

Kısırlık probleminin nedenleri sıklıkla belirsiz ve çeşitli olsa da hem kadınlar hem de erkekler için kısırlık sorununu akla getirebilecek belirti ve semptomlar vardır. Kadınlarda düzensiz adet görme (4 haftada bir adet görmeme) veya hiç adet görmeme hormonlarının olması gerektiği gibi çalışmadığı konusunda fikir verebilir. Bu durumda yumurtlama düzenli olmayabilir ve bu da kısırlık problemine yol açabilir.

Ağrılı veya çok fazla kanamalı geçen adet dönemleri rahminizin iç duvarının yüzeyinde veya endometrium dokunuzda bir sorun olduğuna delalet edebilir. Rahminizin içinde polip veya fibroid gibi iyi huylu bir tümör olabilir veya endometriozis denilen bir rahatsızlıktan muzdarip olabilirsiniz. Her iki durumda da bu sizin doğurganlığınızı etkiler.

Endometriozis hamile kalamama problemi yaşayan kadınlarda sık görülen bir problemdir. Böyle bir sorununuz olduğunu biliyorsanız, en azından kısırlık sorunu yaşayabileceğinizi bilmeli ve buna hazırlıklı olmalısınız.

Özellikle retrograd ejakülasyon -semenin penisin ucundan dışarı çıkması gerekirken mesaneye gittiği durum- gibi ejakülasyon problemleri kısırlığa yol açabilir. Bu gibi problemler yaşıyorsanız, çocuk sahibi olma konusunda sorunlar yaşayabileceğinizi bilmelisiniz.

Tanı konma aşaması

Eğer kısırlık sorununuz olabileceğini düşünüyorsanız doktorunuza başvurmak sizin için en kesin çözüm olacaktır. Ancak resmi olarak kısırlık tanısı almanız için en az 12 ay boyunca düzenli ve korunmasız cinsel ilişkide bulunmanıza rağmen hamile kalamamış olmanız gerekmektedir(Bu durum sizin hiçbir zaman gebe kalamayacağınız anlamına gelmez. O yıl içinde şansınız yaver gitmemiş olabilir.). Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için bu durum çok can sıkıcı olabilir ancak onaylanmış tıbbi yaklaşım bu şekildedir. Ancak bu, çocuk sahibi olmak istiyor ve henüz bir yıl olmamışsa doktora gidemeyeceğiniz ve endişelerinizi paylaşamayacağınız anlamına gelmez. Belki de doktorunuzun vereceği bilgiler bu konuda zihninizi rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Bir yıldır düzenli ve korunmasız cinsel ilişkiye rağmen halen gebe kalamadıysanız doktora başvurduğunuzda hem eşiniz hem de sizin için kısırlık ile ilgili tahliller yapılır ve problemin nerede yattığı bulunmaya çalışılır. Ancak üzücü olsa da bu süreç kolay değildir ve hızlı ve basit bir çözümü de yoktur (şanslı olsanız ve sebep erkenden ortaya çıksa da). Bununla birlikte bazı tahliller yapılmaya başlanmışsa gelecekte olumlu şeylerin olacağını düşünmemek için bir sebep yoktur.

İnsanlar genellikle kısırlık problemleri olduğunu yüksek sesle konuşmaz, çok kişi ile paylaşmazlar. Bu nedenle siz pek sık duyuyor olmasanız da kısırlık çok sık karşılaşılan, birçok çiftin muzdarip olduğu bir sorundur. Ancak günümüzde çok sayıda tedavi seçeneklerinin olması sayesinde en sonunda istediğiniz çocuğa kavuşma olasılılığınız gayet yüksektir.

İlginizi Çekebilir

Varikosel

Varikosel “Pampiniform Pleksus” olarak isimlendirilen ve testislerdeki kirli kanı taşımakla görevli damar sistemindeki genişleme durumuna …