kısırlık ve kısırlık teşhisi

             Kısırlık ve Kısırlık Teşhisi

Kısırlık çocuk sahibi olamama durumudur. Latince karşılığı infertilite ve sterilizasyondur.Eğer bir çift bir boyunca korunmamalarına rağmen çocuk sahibi olamıyorsa kısır olarak nitelendirilebilir.1 seneden kısa sürede hekime başvuran kişilere 1 yılı tamamlamaları beklenir.Hekimlerce izah etmeye çalışılan kısırlığın birçok sebebi vardır ve günümüzde  oldukça önemli tespit ve başarılar elde edilmiştir.

          Kısırlık Sebepleri

Kısırlığın doğuştan ve sonradan oluşabilen birden fazla sebepleri vardır. Ayrıca fazla ilaç kullanımı,cerrahi müdahaleler ve buna benzer durumlar da infertiliteye sebep olabilirler.En çok karşılaşılan kısırlık nedenleri ilerlemiş yaş, hormonal  ve yumurtlama bozuklukları,aşırı stres,fazla alkol kullanımı,aşırı şişmanlık   ve zayıflık vb rahatsızlıklardır.

          Kısırlık Nasıl Teşhis Edilir?

1yıl boyunca korunmadan cinsel ilişkiye girilmesine karşılık gebelik oluşmuyorsa bu durum kısırlık belirtisi olarak nitelendirilebilir. Fakat gebelik oluşmasına rağmen embriyo endometriyuma tutunamıyorsa bu kısırlık değil tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.Kısırlığın nedenleri aşırı adet kanamaları,adet düzensizlikleri ve adetin tamamen kesilmesidir.

         İnfertilite Teşhisi Nasıl Konur?

Hastanın önceden geçirmiş olduğu kaza ve rahatsızlıklar tespit edilir.Bunlar yardımcı verilerdir.Daha sonra bayanın adet döngüsü hesaplanır incelenir.Hastanın önceden kürtaj yapıp yapmadığı,gebe kalıp kalmadığı ve hormonal yapısı incelendikten sonra hekim kısırlık tanısını koyar.

 

İlginizi Çekebilir

Varikosel

Varikosel “Pampiniform Pleksus” olarak isimlendirilen ve testislerdeki kirli kanı taşımakla görevli damar sistemindeki genişleme durumuna …