Kısırlık

Kısırlık en az bir yıldır korunmasız, düzensiz cinsel ilişkiye ve çocuk istemine karşın çocuk sahibi olamama veya bir veya birden fazla düşük sonrası tekrar çocuk sahibi olamama olarak tanımlanır. Erkek ve kadın da kısırlıktan eşit derecede sorumludur. Kadınların neden olduğu kısırlık vakalarında en sık sebepler şunlardır:
Hormonal dengesizlik, progesteron salgılanmasının normalin altında olması gibi
Endometriosis, endometrium dokusunun rahimden başka bir yerde bulunması
Overlerdeki kistler
Erkeklerde ise en sık kısırlık sebepleri şunlardır:
Oligospermi de denilen düşük sperm sayısı
Azospermi denilen spermlerin tamamen yokluğu
Boşalma sorunları
Gebe kalmaya çalışan çiftlerin yapması gereken en önemli şeylerden biri de kısırlığı anlamaktır. Döllenme, yumurtalıklardan yumurtanın salınması, fallop tüplerinden rahime doğru yol alması gibi değişik basamakları olan bir süreçtir. Bu süreçte spermin yumurtaya ulaşıp onu döllemesi gerekir ve döllenmiş yumurta rahim içine yerleşmelidir. Bahsetmiş olduğumuz faktörler gibi bu kisirlik_2adımlardan herhangi birindeki bozukluk kısırlığa neden olabilir.
Kurşun ve diğer ağır metaller gibi çevresel faktörler, radyasyon, böcek ilaçları gibi kimyasallar erkeklerde kısırlığa sebep olabilir. Sigara içmek ve alkol kötüye kullanımı da hem kadın hem de erkeklerde kısırlığa neden olabilmektedir. Obezite de kısırlık nedenlerinden biridir ancak bir kadın gerçekten aşırı kilolara çıktığı zaman doğurganlığı etkiler. Yaş, kadınlarda kısırlık konusundaki en önemli faktörlerden biridir. 35 yaşından sonra kadınlarda üretilen yumurtanın kalitesi düşer, gebe kalma olasılığı gittikçe azalır.
Kısırlık tedavisi kısırlığın sebebine, süresine ve çiftlerin yaşına bağlıdır. Kısırlık ilaç, ameliyat, aşılama veya tüp bebek gibi değişik yöntemlerle tedavi edilebilir. Erkeklerde iktidarsızlık varsa bu sorunu ilaç veya davranışçı terapi ile tedavi etmek kısırlık sorununu çözebilir. Düşük sperm sayısı ile antibiyotikler ile tedavi edilebilir veya spermler erkek üreme sisteminden cerrahi olarak çıkarılabilir. Kadınlarda kısırlık ilaçları genellikle yumurtlama problemlerini gidermek için kullanılır.

İlginizi Çekebilir

Varikosel

Varikosel “Pampiniform Pleksus” olarak isimlendirilen ve testislerdeki kirli kanı taşımakla görevli damar sistemindeki genişleme durumuna …