Kısırlıktan Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Hayatı boyunca erkeklerin ve kadınların yapacağı bazı uygulamalar ve sürdüreceği bazı alışkanlıklar kısılık gibi önemli bir sağlık problemini tetikleyebilir. Bu nedenle kişilerin yaşantılarında bazı hususlara dikkat etmesi gerekir. Kısırlık önemli bir sağlık problemidir ve gelecekte çocuk hayali kuran çiftlerin hayallerini yıkabilir. Bu tür durumlar yaşamamak için kısırlığa neden olan faktörlerden uzak durulması gerekir. Özellikle kısırlık ile ilgili olan kompakt durumlardan uzak durulması önemli bir etmendir. Uzman doktorlar kısırlığa neden olan faktörleri birer birer açıklamıştır. Aynı zamanda bu faktörlerden uzak durulması gerektiği ve mümkünse kişinin bireysel olarak önlem almasının faydalı olabileceği vurgulanmıştır. Siz de bu tür etmenlerden uzak durarak kısırlıktan korunabilirsiniz.

KISIRLIĞA NEDEN OLAN FAKTÖRLER

Kısırlığa neden olan faktörler basit bazı uygulamaları kapsadığı gibi kötü alışkanlıkları da içerisine almaktadır. Kısırlığa neden olan faktörlerin ön plana çıkmasını tetikleyen en önemli unsur ise kişinin bu tür uygulamaları sürekli olarak sürdürmesidir.

Kısırlığa neden olan faktörler şu şekilde sıralanabilir;

İlaç Tüketimi: Gereksiz durumlarda ilaç tüketilmesi ve var olan ufak tefek rahatsızlıklar da bile ilaca başvurulması kısırlık riskini arttırır. Kullanılan ilaçlar muhakkak doktora danışılmalıdır. İlaçlar genellikle kadınları olumsuz yönde etkiler ve gebe kalamama riskini kuvvetlendirir.

Aşırı Kilo: Obezite seviyesi veya aşırı kilo durumu kısırlığı tetikleyen en önemli faktördür. Bu nedenle egzersiz yaparak hayatınızda yeni bir sayfa açmalısınız.

Alkol ve Sigara: İlgili kötü alışkanlıkların süreklilik kazanması ve bağımlılık seviyesine gelmesi kısırlığı doğrudan etkiler. Bu nedenle kötü alışkanlıklardan uzak durulması gerekir.

Cerrahi Operasyon: Özellikle erkeklerin dikkatli olması gerektiği bu konuya vasektomi gibi cerrahi uygulamalar dahil edilmiştir. Bu tür cerrahi operasyonlar erkekleri kısırlığa iter.

Sıcak Ortam: Aşırı derece sıcak ortam sperm üretimini engeller ve doğrudan etkiler. Bu tür ortamlarda uzak durulması gerekir.

Yukarıdaki faktörlere ilave olarak birçok faktör kısırlığı tetiklemektedir. Ancak bireysel olarak bu tür faktörlerden uzak durmak mümkündür. Kısırlık ile ilgili problemleri arka planda bırakmak isteyenlerin ilgili maddelere dikkat etmesi gerekir. Uzman doktorlar bu konularda sürekli olarak uyarı yapmaktadır. Siz de ileride benzer bir problem yaşamak istemiyorsanız dikkatli olun.

İlginizi Çekebilir

Çocuk Sahibi Olanlar Da Kısırlık Yaşayabilir Mi?

Eski günlerde infertilite, nadir görülen bir problem iken, bugün bebek sahibi olmak isteyenlerin% 15’inin tedaviye …