Primer ve sekonder infertilite nedir ?

En az 12 ay süreyle korunmaksızın, düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebelik halinin oluşmaması durumuna infertilite denmektedir. Infertilite, çağımızda birçok çiftin yüzleştiği sorunlardan biridir. Dil bilgisi yönünden infertiliteyi inceleyecek olursak;

  • İnfertilite: Kısırlık,
  • İnfertil: Kısır,
  • Fertilite: Gebe kalabilme,
  • Fertil: Gebe kalabilir,
  • Fertilizasyon:  Gebeliğin başlangıcı olan döllenme olayı demektir.

İnfertilitenin, primer infertilite ve sekonder infertilite olmak üzere iki çeşidi vardır.

Primer infertilite:
Kadının gebelik duygusunu daha önce hiç tatmamış olması durumudur.

Sekonder infertilite ise doğumun sağlıklı olup olmadığına bakılmaksızın, kadının daha önce gebe kalabildiği durumları tanımlar. Oransal olarak incelendiğinde, infertil kadınların yaklaşık %30’u primer infertil iken, daha önce bir veya birden çok gebelik yaşayan sekonder infertil kadınlar ise bu oranın %70’ini oluşturur.

15-44 yaş grubundaki kadınların yaklaşık %8-10 kadarı hamile kalmak konusunda problemlerle karşılaşabilir. İnfertilite ile karşılaşma sıklığı toplumlar arasında büyük farklılıklar göstermez. Dünyada çiftlerin yaklaşık %15’i içinde bulundukları infertilite yüzünden, yardımla üreme tekniklerine başvurmak zorunda kalmaktadır. Bu çiftlerin büyük bir kısmında gebe kalamamanın kaynağını açıklayan sebepler bulunurken, yaklaşık %10-12’sinde ise herhangi bir patolojiye rastlanmaz. Bu durum ise açıklanamayan infertilite (unexplained infertility) olarak adlandırılır.

Sorunu teşhis ve tedavi etmenin yanı sıra, bir infertilite hekiminin görevi; hiçbir sorun gözükmese de hastanın gebe kalma şansını değerlendirip infertil çifte bilgi vermektir. Özellikle döllenme kapasitesinin azaldığı 35 yaş ve üzeri kadınlarda yapılan tetkikler sonucu sorun gözükmese de gebe kalmak için gereken sürenin kısaltılması yöntemine başvurulabilir.

İlginizi Çekebilir

Varikosel

Varikosel “Pampiniform Pleksus” olarak isimlendirilen ve testislerdeki kirli kanı taşımakla görevli damar sistemindeki genişleme durumuna …