Çikolata Kisti Kısırlığa Sebep Olur Mu?

Kadınların önemli sağlık sorunlarından birisi olan çikolata kisti rahatsızlığının çeşitli sonuçları bulunmaktadır. Hem psikolojik hem de fizyolojik olarak kadınları etkileyen çikolata kisti rahatsızlığı ciddi sonuçlar doğuran rahatsızlık türlerinden birisidir. Yumurtalık kistlerinden birisi olan çikolata kisti diğer kist türlerine nazaran biraz daha hafif sonuçlar ortaya koyar. Özellikle kanser gibi ağır sonuçları risk olarak barındıran yumurtalık kistleri, çikolata kistinin daha az etkide olduğunu gösterir. Çikolata kisti rahatsızlığının sonuçları arasında yer alan gebe kalamama durumu ise kadınların kafasını karıştıran önemli noktalardan birisidir. Çikolata kisti rahatsızlığının sonuçları kadınları yıpratır fakat bu sonuçlar kalıcı değildir. Haliyle gebe kalmama durumunu kısırlık ile karıştırmak mümkün değildir. Tedavi sürecinden sonra kişi gebe kalabilir.

ÇİKOLATA KİSTİNİN BELİRTİLERİ

Çikolata kisti rahatsızlığı çeşitli belirtiler ile kolay bir şekilde anlaşılabilir. Şiddetli baş ağrıları, bel ve karın bölgesinde ağrı, cinsel ilişki sırasında ağrı, baş ağrıları, tuvalete çıkarken sancı çekme, iştahsızlık, mide bulantısı ve adet dönemlerinde ağrı yaşama gibi belirtiler çikolata kistinin habercisidir. Ancak kişinin kendi başına tanı koyması mümkün değildir. İlgili belirtiler görüldüğü takdirde kısa süre içerisinde uzman doktora görünerek tedavi süreci başlatılmalıdır. Çikolata kisti rahatsızlığında erken tanı çok önemlidir. Bu nedenle tedavi sürecinin geciktirilmemesi ve yumurtalık kistinin bir an önce alınması gerekir. Aksi takdirde yumurtalık kisti hacim olarak büyüyecek ve daha ağrılı ve sancılı günler kişiyi yıpratacaktır.

ÇİKOLATA KİSTİNİN TEDAVİSİ

Farklı tedavi şekilleri ile ortadan kaldırılan yumurtalık kisti için hem doğal yöntemler hem de tıbbi yöntemler kullanılabilir. Bu hastalığın hangi aşamada olduğuna bağlıdır. Uzman doktor gerekli muayene ve testleri yaptıktan sonra hastalığın hangi aşamada olduğunu belirleyecektir. Bu noktadan sonra uygulanacak tedavi yöntemi de belirlenir. Eğer hastalık ilk aşamada ise doğal tedavi yöntemleri ve alternatif tıp yöntemleri kullanılır. Bu yöntemler bitkisel çaylar, bol su tüketimi, sağlıklı beslenme, yoga ve akupunktur gibi seçenekleri içerisinde barındırır. Eğer hastalık son evrede ise burada cerrah işlem uygulanması daha mantıklı olacaktır. Çünkü yumurtalık kistinin bu aşamada doğal tedavi yöntemi ile ortadan kaldırılması mümkün değildir.

İlginizi Çekebilir

İşlenmiş Etler Kısırlık Rahatsızlığına Neden Olur Mu?

Yaşantımız boyunca tükettiğimiz yiyeceklerin büyük bir bölümü yaşadığımız sağlık problemlerinin ana sebepleri arasında yer almaktadır. …