Endometrial Polipler

raRahmin iç tabakasında köklenen ve genelde iyi huylu tümoral gelişmeler için kullanılan tabirdir. Endometrial hücreler aşırı derecede çoğaldığında meydana gelerek rahim içi boşluğuna ilerlemektedirler. Boyutları 1 ila 2 mm ya da rahim içerisini dolduracak büyüklüğe ulaşarak birkaç santim olabilir ve değişkendir. Ender olarak rastlansa da rahim içerisine sığmayacak kadar büyüyüp vajinaya ilerleyen polipler de mevcuttur. Rahim duvarına ince bir sapla bağlanabildikleri gibi, geniş bir tabanla da aynı sonuca ulaşabilirler.

Kimi durumlarda hastada 1’den daha fazla sayıda polip gelişebilmektedir. Daha çok 40 yaşın üstündeki kadınlarda görülmekle beraber, zaman zaman genç kadınlarda da rastlanabilir. Kısırlık sorunu yaşayan kadınlarda görülme olasılığı daha yüksektir ve düşük oranlarının yükselmesine de sebep oldukları düşünülmektedir.

rah Kimi durumlarda hastada 1’den daha fazla sayıda polip gelişebilmektedir. Daha çok 40 yaşın üstündeki kadınlarda görülmekle beraber, zaman zaman genç kadınlarda da rastlanabilir. Kısırlık sorunu yaşayan kadınlarda görülme olasılığı daha yüksektir ve düşük oranlarının yükselmesine de sebep oldukları düşünülmektedir.

Polipler genellikle kanama bozukluklarıyla belirti verirler:

Düzensiz kanamalar

Normal adet kanaması arasında gözlenen kanama dönemleri

Aşırı adet kanamaları

Menopoz sonrası kanamalar

Söz konusu kanamalar dışında polipler gebeliği önleyerek önemli bir soruna neden olurlar. Kliniklere kısırlık için başvuran kadınlarda polip görülme sıklığı, böyle bir sorunu olmayan kadınlara nazaran daha fazladır. Kısırlık nedeni ile gelen kadınlara dikkatli bir polip incelemesi yapılması bu sebepten dolayı zaruridir.

Poliplerin Hipertansif, aşırı kilolu ve Meme Kanseri tedavisi dolayısıyla Tamoksifen ilacı alan kadınlarda görülme yüzdesinin daha yüksek olduğu araştırmalarla tespit edilmiştir.

Jinekolojik muayene ile Endometrial polipler tespit edilemez; bunun için Transvajinal Ultrasonografi kullanılır ve buna rağmen var olan polipler doktorun gözünden kaçabilmektedir. Bu ihtimalin önüne geçebilmek adına doktor son derece dikkatli olmalı, iyi bir cihaz kullanmalı ve kuşkuya düşülen durumlarda “Sonohisterografi” tetkiki yapmalıdır. Bu tetkikte ince bir kateter aracılığıyla rahim içerisine serum verilir. Bir yandan da rahim içinin eş zamanlı değerlendirmesi yapılarak polipler % 100’e yakın bir başarıyla tespit edilir.

 

Polipler cerrahi yöntemlerle çıkartılmaktadırlar ve bunun için iki yöntem mevcuttur:

Küretaj

Geçmişte en çok başvurulan, “Küret” isimli bir aletle rahim içi kazılarak, bir yandan da polip bağlantısının koparılmasıyla gerçekleştirilen ve artık kullanılmayan bir yöntemdir. Polip’in kısmen alınması ya da hiç alınmaması gibi riskler taşır ve kısırlık sorunu yaşayan hastalarda Endometrium hasarı oluşturarak gebelik elde etme ihtimalini epey düşürür.

Histeroskopi 

rahiGünümüz tedavilerinde polipler bu yöntemle alınmaktadır. “Histeroskop” isimli bir mikro kamera ile rahme girilerek polip görüntüsü alınır ve Endometrium’a zarar vermeden polip çıkarılır. Bu yöntemle polip bütünüyle alınabilmektedir. Çıkartılan polip Patolojik inceleme için gönderilmelidir.

Patolojik inceleme sonucunda kansere rastlanırsa rahmin alınması düşünülebilir. Bu ender olarak rastlanan bir durumdur.

Bu operasyonun yapıldığı hastalar aynı durumun tekrar edebilme ihtimali sebebiyle belirli periyotlarla kontrole gitmelidir.

 

İlginizi Çekebilir

Laporoskopi İle Kısırlık Tedavisi Mümkün Mü?

Kısırlık rahatsızlığına sahip olan kadınlar için yapılan tedavi uygulamaları birçok seçenek ile alternatif oluşturur. Tedavi …