”ENDOMETRİOZİS” Bir Kısırlık Nedeni midir?

Normal bir gebelik beklenen rahim içerisinde yeterli hormon desteği bulunmadığından kanama şeklinde menstruasyon şeklinde dökülen hücre tabakasına ”endometrium “ denir.

Endonetrium tüm vücutta sadece rahim içerisinde bulunur. İşte endometrium hücrelerinin rahimiçerisinde değil de dışında oluşumuna “endometriozis” denir. 

Endometriozis rahim dışında yumurtalıklarda bağırsakla vajinanın birleştiği yerde veya rahmin arka duvarında olarak rahmin etrafını sarar ve oralarda küçük küçük kanamalar oluşturur. Endometriozis rahim içerisinde çok hasarlar oluşturur. Örneğin; bulunduğu yerlerde rahim içerisinde yapışıklıklar oluşturur ve ciddi komplikasyonlar oluşturabilir. 

Bu hastalık yumurtalıklarda da ciddi hasarlar oluşturur ve yumurtaları çepeçevre sarıp işlevsiz hale getirebilmektedir. Yumurtalıklara verdiği zararlar bu kadarla kalmaz yumurtalarda birçok sıkıntıya neden olur.

Bu etkenler:

 • Yumurtalıkların düzensiz çalışması
 • Yumurtanın doğru taşınmasını engeller
 • Dismenoreyi tetikler (adet sancısı)
 • Pelvik ağrılar artar
 • Disparoni
 • Embriyonun rahim içerisine doğru akışını etkiler ve bu sorunlara bağlı kısırlıklar oluşturur.

asaEndometrik dokular over içerisinde rahim iç zarında aralıklarla sancılı kanamalara sebep olurlar. Bu kanamalar nedeni ile yumurtalıklarda “endometrioma’’ adlı kistler oluşur. Bu kistler tedavi edilmezse yumurtalıkları sarar ve işlevsiz hale getirir. Bir müddet sonra yumurtalık kurtarılamaz ve laparoskopik müdahale ile bile temizlenemeyecek bir durum oluşur. Böyle bir durumda jinekologlar diğer yumurtalığı kurtarabilmek için kistlerle çepeçevre sarılmış yumurtalığı cerrahi operasyonla alırlar.

Endometriozis Nerelerde Hangi Durumlarda Tehlike Oluşturur?

Kişiye göre değişebilen ve her hastada farklı şekilde ortaya çıkan endometriozis, kimi kadınlarda kanser gibi etkiler verir ve vajina etrafında oluşur. Çok sancılı ve kanamalı seyrederken kimilerinde çok hafif seyreder ve kendiliğinden yok olur. Hangi organlara bulaştı ise o organa ciddi derecede zarar verir. 

asddGenelde;

 • Vajina ve çevresinde
 • Bağırsak ve komşu organlara
 • İdrar kesesine
 • Alt karın boşluğuna
 • Bazen de yine bu bölgelerde hafif ve kistik olarak bulunabilir. Bu kistler genelde kendiliğinden yok olurlar.

Endometriozis hastalığının kişilerde nasıl bir komplikasyon olarak görüldüğü hiçbir vakit bilinmez öyle ki; çok küçük komplikasyonlarda büyük ve şiddetli ağrılar duyurabildiği gibi, aksine çok büyük boyutlarda tehlikeli bir vakada ise hiçbir bulgu vermez ve hasta bilemez. Bu nedenle endometriozis tıp dünyasında sinsi hastalıkların arasında sayılır. Ülkemizde endometriozis sayısı bir hayli çoktur.

Endometriozis kadınlarda görülen en büyük kısırlık sebeplerinden biridir.

Endometriozis Nasıl Oluşur?

Bilim adamları, bu hastalığın oluşma nedeninin genetik olduğu üzere hem fikir olup, nadiren de olsa bağışıklık sisteminde oluşan eksiklikler nedeni ile de ortaya çıktığı söylenmektedir.

İlginizi Çekebilir

Laporoskopi İle Kısırlık Tedavisi Mümkün Mü?

Kısırlık rahatsızlığına sahip olan kadınlar için yapılan tedavi uygulamaları birçok seçenek ile alternatif oluşturur. Tedavi …