Hormon testleri

İltihaplı Hastalıklar Kısırlık Rahatsızlığına Neden Olur Mu?

Kadınların yaşamış olduğu en büyük problemlerden birisi olarak görülen kısırlık rahatsızlığının gelişimine etki eden birçok etmen bulunmaktadır. Özellikle rahatsızlığın gelişim sürecinde doğrudan etki sağlayan bazı rahatsızlıklar uzun vadede büyük sıkıntılar meydana getirebilir. Kötü alışkanlıklar, cerrahi operasyonlar, genetik faktörler vs. tüm bu nedenler dışında karın bölgesinde meydana gelen iltihaplı rahatsızlıkların da kısırlığa neden olduğu vurgulanmıştır. Uzman doktorların sıklıkla gündeme getirdiği bu konu kadınların aklında soru işareti yaratmıştır. Doktorlar, iltihaplı hastalıkların tedavi edilse dahi kısırlık gibi önemli bir rahatsızlığa neden olabileceğini vurgulamıştır. Bu nedenle ilgili rahatsızlıklara ve buna benzer rahatsızlık türlerine yakalanan kişilerinin uzman doktor kontrolünde bu süreci devam ettirmesi gerekir.

KISIRLIĞA NEDEN OLAN ETMENLER

Kısırlık rahatsızlığına neden olan birçok faktör bulunmaktadır. Bunlar özellikle genital bölgede meydana gelen rahatsızlıklar ile kolay bir şekilde ortaya çıkabilir. Karın içi hastalıklar, genetik faktörler, çeşitli rahatsızlıklar, kötü alışkanlıklar, ilaç kullanımı vb. nedenler kısırlığın gelişiminde etkili olan ana faktörlerdir. Bunlar arasında ön plana çıkan faktör ise karın içi iltihaplı hastalıklardır. Bu tür rahatsızlıklar tedavi edilebilir düzeydedir. Ancak rahatsızlıkların neden olabileceği çeşitli durumlar bulunur. Özellikle kısırlık bunlar arasında ön plana çıkan durumlardan birisidir. Eğer siz de karın içi iltihaplı hastalığa sahipseniz bu süreçte uzmanlardan yardım alarak kısırlığa yakalanıp yakalanmadığınızı öğrenebilirsiniz. Kısırlıkta en önemli süreç erken tanı sürecidir. Bu nedenle ilgili sürecin geciktirilmemesi önerilir.

KISIRLIĞIN PSİKOLOJİK ETKİLERİ

Her ne sebeple olursa olsun gelişim gösteren kısırlık rahatsızlığı özellikle kadınları geniş anlamda etkisi altına alır. Psikolojik faktörlerin yoğun bir şekilde ön plana çıktığı ve kişinin önemli oranda yıprandığı bu süreç kritik bir süreçtir. Özellikle çiftler bu konuda büyük zorluklar yaşamaktadır. Çocuk sahibi olma hayali ile çeşitli uygulamalar yapan çiftler kısırlık rahatsızlığı ile karşı karşıya kaldığında psikolojik çöküntüye girer. Uzmanalr bu süreçte daha pozitif düşünmeyi ve sürecin kolay atlatılabilmesi için bunun gerektiğini vurguluyor. Fakat birçok kişi kısırlık rahatsızlığında yeteri kadar çaba sarf edemiyor. Bu konuda yapılabilecek en önemli eylem uzman doktor gözetiminde süreci devam ettirmektir.

İlginizi Çekebilir

Kalıcı İnfertilite (Sterilite) Nedir? Kalıcı İnfertilite (Sterilite) Tedavisi

Kadınlarda görülen kısırlık rahatsızlığının çeşitli türleri bulunmaktadır. Bu türler belirli dönemleri kapsadığı için primer infertilite, …