Kadında Kısırlık Değerlendirilmesi ve Muayeneleri

Kadının değerlendirilmesi

HSG ile kadın rahim ve kanalları incelenir. Bu filmle kanalların açık olup olmadığı  veya  görünüş olarak normal  olup olmadığı öğrenilir.Eğer kadında her iki kanal da tıkalı ise spermin buralardan geçip yumurtayı döllemesi mümkün değildir.Dölleyebilmesi için  tüplerin 1/3 kısmına ulaşması gerekir.Bu tüplerin tıkalı olup olmadığı laparoskopi ile olur.

 

Tıkalılığı tespit edilen kanallar cerrahi müdahale ile normale ile normale dönerse dönüştürülür ancak onarılmayacak düzeyde ise tüp bebek tedavisine başvurulmalıdır. Çünkü iç döllenmenin gerçekleşmemesi akla ilk dış gebeliği getirir ve bu da tüp bebek yöntemi olarak ifade edilir.

 

Tüplerin Birinin veya İkisinin Birden Kapalılığı

 

Kadınlardaki kısırlık nedenlerinin başında tüplerin kapalılığı gelir.Bu durum bazen cerrahi müdahale ile aşılabilir ancak işe yaramıyorsa alternatif yöntemlere geçilebilir.Bazı bayanların tüplerinde sorun olma ihtimali oldukça yüksektir.

Örneğin:

  • Enfeksiyon geçiren bayanlar
  • Tüberkuloz(Verem) Tanısı koyulan bayanlar
  • Birden fazla kürtaj geçirmiş bayanlar,
  • Sezeryan veya patlamış apandisit gibi karın içi ameliyat geçiren bayanlar.

 

Eğer kapalılık söz konusu ise sonraki aşama laparoskopidir.Tek tüp açık ise gebe kalma ihtimali az da olsa vardır. Fakat uzun bir süre beklemek mantıksız olup zaman kaybıdır. Eğer bir tüp tıkandıysa, aynı etken diğer tüpü de tıkayabilir.Bu yüzden vakit kaybetmeden tetkik konulması en mantıklı çözüm yolu olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Laporoskopi İle Kısırlık Tedavisi Mümkün Mü?

Kısırlık rahatsızlığına sahip olan kadınlar için yapılan tedavi uygulamaları birçok seçenek ile alternatif oluşturur. Tedavi …