Kadında Kısırlık Nedenlerinden ” Yumurtlama Bozuklukları”

rigt

Sağlıklı ve normal bir kadının yumurtalığında meydana gelen olgunlaşmamış yumurtalardan biri her ay düzenli bir şekilde gelişimini tamamlar ve çatlar. Böylece yumurtlama evresi tamamlanmış olur. Kadında ki en büyük kısırlık nedeni yumurtlama bozukluğudur. Yukarıda saydığımız yumurta düzeninde bir aksama var ise şayet, o vakit hastada yumurtlama bozukluğu sendromu var demektir.  Yumurtlama bozukluklarını şöyle açabiliriz.

  • Kadında yumurta hücresinin hiç olmaması (anovülasyon)
  • Yumurta var fakat oldukça seyrek
  • Ya da yumurta var ama şekil bozukluğu mevcut.

Kadında yumurta hücresinin hiç olmaması (anovülasyon): kadınlarda düzensiz adet görme ve infertilitenin ana sebebi anovülasyon (kadında hiç yumurta hücresinin olmaması durumu) anovülasyon olsa bile bir kadın adet görebilir. Adetlerin bozuk ve düzensiz oluşu yumurtalıkta bir sorunun var olduğunun bir göstergesidir. Buna karşılık adet düzeni oldukça düzenli olan bir bayan da da yumurtlama düzensizlikleri meydana gelebilir ve anovülasyon oluşabilir. Yumurtlama düzensizliklerinde bazen adet kesintileri de olabilir.

Yumurtlama düzensizlikleri 4 ana grupta incelenir:

Birinci grup: Bazı hormon eksikliklerinden kaynaklanır. Bunlar yumurtalıkları uyaran hormonlardır. Tüp bebek tedavi yöntemi ile tedavi olunabilir.

polistik

İkinci grup: (PCOS) yani polikistik over sendromudur. Kadınlarda oluşan androjen hormonunun fazlalığından çok sayıda değişkenlikler ortaya çıkar. Adet düzensizliğini ve seyrekliğinin yanı sıra vücutta belirgin farklılıklara sebebiyet verirler.

Bunlar:

  • Tüylenme
  • Cildin yağlanması
  • Sivilce

Bu gibi belirtiler verir. Çeşitli kısırlık ve tüp bebek tedavileri ile tedavi edilebilir.

kadinÜçüncü grupbu gurubun hastaları erken menopoz evresine giren kadınlardır. Bu hastalar için hiçbir tedavi yöntemi faydalı olamaz. Ne tüp bebek tedavileri, ne de diğer kısırlık tedavileri bu hastalarda çözüm değildir. Bütün yumurta uyarıcılar, iğneler, haplar, hiç biri işe yaramaz. Menopoz evresinde erken müdahalelerde %10 gibi bir kısmında ilk 5 yıl belki küçük bir ihtimal yumurtalıkların zayıf da olsa çalıştırılması sağlanabilir. Bu başarının ise ne zamanı ne de hangi sebepten dolayı gerçekleştiği hiç biz zaman bilinmez. Böyle bir çalışma söz konusu olsa bile buna rağmen yumurtalıkların çalışıp çalışmayacağı ve verimi, kalitesi asla belli olamaz. Bu durumu engellemek için düzenli olarak 6 ayda bir kontrole gitmeli ve gerekli tetkikleri yaptırmalıdır.

 

beyinDördüncü grup: Prolaktin denilen süt salgısını artırıcı hormonun emzirme döneminde fazla salgılanması sonucunda da yumurtalıklar çalışmayı durdurur. Ve faaliyete geçmez. Bu gibi durumlar geçici nedenlerdir. Emzirme döneminin bitmesi ve ya hekim tarafından tavsiye edilen bir takım ilaçlar nedeni ile prolaktin hormonunun dengelenmesi ile birlikte yumurtalıklar faaliyete başlar ve yumurtalıklarda herhangi bir sağlıksız bir gelişme yok ise, düzenli bir şekilde her ay olması gerektiği gibi 1 yumurta olgunlaşır. Bu durum herhangi bir tedavi gerektirmez lokal bir sıkıntıdır.

 

İlginizi Çekebilir

Erkeklerde Kısırlığa Neden Olan Hastalıklar

Aşırı Isıya Maruz Kalmak Kısırlık Rahatsızlığına Neden Olur Mu?

Erkek ve kadın için kısırlık çok önemli bir sorundur. Kısırlık rahatsızlığının gelişimini durdurmak ise en …