Kadınlar Kısırlığı Nasıl Anlarlar?

 

Erkekler için yapılan testler, muayeneler ve laboratuvar testleri ve prosedürleri olan kadınlarla karşılaştırıldığında çok daha detaylı ve uzun ömürlü olarak adlandırılabilir. Kadınlarda infertilitenin anlaşılması problemli olabilir çünkü karmaşık süreci tanımlamak için biraz daha uzundur. Kadınlarda infertilitenin aşağıdaki aşamaları şunlardır;

  • Uterus ve uterus çevresini haritalandırarak görüntülü analiz
  • Tüm hormon analizlerinin yapımı
  • Uterinfibroidleri, polipler, oluşumlar açısından kistler çerçevesinde değerlendirme
  • Yumurtalıkların muayenesi
  • Rahim yapısının bozulma sebepleri ve haritası
  • Hücrelerin sayı düzenini kontrol etme

Kadınlarda infertilitenin anlaşılması

Bu testleri uygulayarak, eğer infertiliteye yakalanan kadın tüm faktörlerden şüpheleniyorsa ve sonradan gerekli tedavi sürecini başlatırsa doktor tarafından yakın takipte olmalıdır.

Kadınlarda yumurtlama olmaması, PCO sendromu, kanser hastalığı, guatr ve şeker gibi çeşitli hastalıkların tedavisi kısırlığa yol açabilir. Bu tür problemler daha fazla hormon analizi ile tespit edilebilir ve görüntüleme tedavisikullanılmalıdır.

Ancak, annenin infertilite araştırması sonucu ortaya çıkan ve yasaklanan tüm faktörlere rağmen bazı çiftler halen çocuk sahibi olamayabilir. Bu duruma bilinmeyen infertilite denir. Bu tür bir durumla karşı karşıya kalınca, IVF tedavisinin hemen başlaması önerilmektedir.

Yukarıda listelenen erkek ve dişi kısırlığa neden olan faktörleri belirlemeye yönelik uygulamalardı. Ancak, tüm bu belirtiler infertilite olarak açıkça tanımlanamaz. Kısırlık için daha büyük, daha detaylı bir araştırma yapılmalıdır. Günümüzün medikal teknolojisinde erkeklerde sperm bulunmayan testislerden, yumurta rezervinin kadınlarda gebeliğe ulaşmasına kadar, birçok durumda infertilitede önemli ölçüde ilerleme yaşanmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir

Laporoskopi İle Kısırlık Tedavisi Mümkün Mü?

Kısırlık rahatsızlığına sahip olan kadınlar için yapılan tedavi uygulamaları birçok seçenek ile alternatif oluşturur. Tedavi …