Kadınlarda Görülen Kısırlık Rahatsızlığının Nedenleri

Kısırlık rahatsızlığının birçok nedeni bulunmaktadır. Özellikle kadınlarda görülen kısırlık çeşitlerinin bazı faktörlere bağlı olarak gelişim gösterdiği biliniyor. Çeşitli faktörlere bağlı olarak gelişim gösteren kısırlık türlerinin birçoğu sağlıklı yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. Ancak kısırlık rahatsızlığını tetikleyen faktörlerden uzak durmak olası rahatsızlıkların gelişimini durdurur ve engeller. Bu nedenle kadınların kısırlık konusunda biraz daha hassas olmaları ve dikkatli olmaları gerekir. Uzman doktorlar konu ile ilgili olarak açıklama yapıp kadınların bu konuda bilinçli bireyler olmasını sağlamıştır. Uzman doktorların yaptığı açıklamalar ışığında kısırlık rahatsızlığı ile mücadele edebilmenin mümkün olduğu vurgulanmıştır. Kısırlık gibi önemli bir sağlık problemi ile karşı karşıya kalmak istemiyorsanız dikkatli olmalı ve gerekli uyarılara önem vermelisiniz.

KADINLARDA GÖRÜLEN KISIRLIK NEDENLERİ

Genel anlamda ilerleyen yaşlarda görülen kısırlık rahatsızlığının çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişim gösterdiği de bilinmektedir. Kısırlık rahatsızlığı ile ilgili olarak açıklanan önemli nedenler şu şekildedir;

  • Genital enfeksiyonlar
  • Karın içi organlarda meydana gelen iltihaplı hastalık türleri
  • Cinsel ilişki yoluyla bulaşan hastalıklar
  • Hiperprolaktinemi (süt hormonu yüksekliği)
  • Tiroid hormon bozukluğu
  • Anti sperm antikorlar
  • Daha önceden geçirilmiş rahim ve yumurtalıklarla alakalı cerrahi operasyon
  • Doğuştan fallop tüplerinin yokluğu
  • İleri yaş nedeni ile yumurta rezervlerinin azalması
  • Bağışıklık sistemi hastalıkları

sıralanmıştır. İlgili nedenlere bağlı olarak gelişim gösteren kısırlık rahatsızlıkları farklı tedavi seçenekleri ile tedavi edilebilir. Ancak kısırlık rahatsızlığının tedavi edilebilmesi için ilgili faktörün belirlenmesi gerekir.

KISIRLIK RAHATSIZLIĞININ ETKİLERİ

Kısırlık rahatsızlığı kişilerin psikolojik olarak yıpranmasına neden olur. Çiftler çocuk hayali kurarak geçirdikleri her bir günün sonunda olumsuz tablo ile karşılaştıklarında hayalleri yıkılır. Doğal olarak günlük yaşantının önemli bir bölümünde bunalım geçiren çiftler görülür. Bu tip durumlarda uzman doktorlardan destek alınması gerektiği vurgulanır. Aynı zamanda doktorların tavsiyelerini uygulayarak bunalımlı durumdan kurtulmak mümkündür. Psikolojik etmenleri ön plana çıkaran ve kişiyi bunalıma sokan bu durumdan kurtulmak için doğal tedavi uygulamaları izlenebilir. Özellikle yoga teknikleri kişinin sakin kalmasını ve pozitif düşünmesini sağlar. Bu gibi uygulamalar yaparak kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Kısırlık gibi önemli bir problemin etkilerini doğal tedavi uygulamaları ile ortadan kaldırmak mümkündür.

 

İlginizi Çekebilir

Erkeklerde Kısırlığa Neden Olan Hastalıklar

Aşırı Isıya Maruz Kalmak Kısırlık Rahatsızlığına Neden Olur Mu?

Erkek ve kadın için kısırlık çok önemli bir sorundur. Kısırlık rahatsızlığının gelişimini durdurmak ise en …