Kalıcı İnfertilite (Sterilite) Nedir? Kalıcı İnfertilite (Sterilite) Tedavisi

Kadınlarda görülen kısırlık rahatsızlığının çeşitli türleri bulunmaktadır. Bu türler belirli dönemleri kapsadığı için primer infertilite, sekonder infertilite ve kalıcı (sterilite) infertilite olarak adlandırılır. Belli başlı dönemlerde görülen kısırlık türleri bu tanım kapsamında anlatılır. Kadınlardaki kısırlık çeşitli dönemlerde ortaya çıkabilir. Bu henüz ilk kez bebek sahibi olmak isteyen çiftler dahil, ikinci veya üçüncü çocuktan sonra da görülebilen durumlardır. Kısırlık rahatsızlığı çok fazla gelişim göstermeden müdahale edilmesi gereken rahatsızlık türlerinden birisidir. Kadınlarda görülen kısırlık rahatsızlığının çeşitli türleri olduğu gibi her bir tür için uygulanan tedavi yöntemi de bulunmaktadır. Eğer bu yönde sıkıntı yaşıyorsanız en yakın uzman doktora görünerek tedavi sürecini başlatabilirsiniz.

KISIRLIK ÇEŞİTLERİ (STERİLİTE)

Kısırlık çeşitleri arasında yer alan kalıcı infertilite (sterilite) bir belirsizlik durumudur. Kısırlık şüphesi ile başvuran hastalara yapılan muayene sonucunda kadın ve erkeğe ait herhangi bir soruna rastlanılmaması yani nedeni bilinmeyen, açıklamayan kısırlık durumudur. Adından da anlaşılacağı üzere tedavisinin mümkün olmadığı kalıcı kısırlık çeşididir. Nedeni açıklanamayan kısırlık durumunda uzman doktorların izleyeceği ve uygulayacağı yöntemler takip edilir. Uzmanlar bu tür kısırlık durumlarında farklı tedavi yöntemleri ve farklı testler uygulayabilmektedir. Ülkemizde de yaygın olarak görülen bu tür kadınları psikolojik olarak yıpratan kısırlık türlerinden birisidir. Kısırlık tedavisinin tam olarak nasıl uygulanacağı belirsiz olan bu gibi durumlarda uzmanların izlediği çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler ise teşhis aşamasının ardından hastaya aktarılır.

KISIRLIK HASTALIĞININ ETKİLERİ

Kısırlık türü ne olursa olsun kadınları psikolojik olarak yıprattığını görmek mümkündür. Kadınların önemli oranda zorluk yaşadığı rahatsızlık türlerinden birisi olan kısırlık en bata çocuk sahibi olma hayalini sona erdirdiği için kişiyi yıpratır. Birçok denemeye rağmen çocuk sahibi olamayan ve kısır olduğunu öğrenen kadınların hayatı alt üst olabilir. Her ne kadar tüp bebek tedavisi gibi başarı oranı yüksek tedavi seçenekleri bulunsa da kısırlık tanımı kadınlar için en kötü rahatsızlık türlerinde birisidir. Psikolojik etkileri nedeniyle kadınları önemli oranda yıpratan bu rahatsızlığa karşı daha pozitif bir düşünce ile yaklaşmak önemlidir. Siz de pozitif düşünerek olası sonuçlardan kaçınabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Laporoskopi İle Kısırlık Tedavisi Mümkün Mü?

Kısırlık rahatsızlığına sahip olan kadınlar için yapılan tedavi uygulamaları birçok seçenek ile alternatif oluşturur. Tedavi …