Kısırlık nedenleri

Kısırlığa Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Çiftlerin hemen hepsi, bir bebeğe sahip olmanın hayalini kurar. Ancak dünya üzerinde milyonlarca kadın ve erkek, kısırlık ile ilgili sorunlar yaşıyor. Şu sıralar hamile kalmaya çalışıyorsanız ya da ilerleyen dönemlerde bebek sahibi olma planlarınız varsa, sizin ya da eşinizin, kısırlık için olası risk faktörlerini belirlemek ve hemen doktorunuza haber vermek akıllıca olacaktır. Doğurganlığı etkileyebilecek problemleri ne zaman tespit eder ve ne kadar erken tedavi ederseniz, başarılı bir hamilelik elde etme şansınız da o kadar yüksek olacaktır.

Genel Kısırlık Nedenleri

  • Aşırı kilolu olmak: Normalden% 10-15 oranında daha yüksek vücut yağ seviyeleri, vücuda aşırı yük verebilir ve üreme döngüsünü bozabilir.
  • Aşırı zayıf olmak: Aynı şekilde vücut yağ seviyelerinin normalin %10-15 altında olması, üremeyi engelleyebilir.
  • Hormonal dengesizlik: Hormonal düzensizlikler (adet düzensizliği ya da kısa, uzun ve ağır periyodlar) yumurtlamayı etkileyebilir.
  • Bir otoimmün bozukluğa sahip olmak: Diyabet, tiroid hastalığı ve romatizmal artirit gibi hastalıklar doğurganlığı etkileyebilir.
  • İlaç almak: Antidepresan, antibiyotik, ağrı kesici ve kronik hastalıkları tedavi etmek için kullanılan diğer ilaçlar geçici kısırlığa neden olabilir.
  • Sigara ya da alkol kullanımı: Sigara içmek, kadınlarda kısır olma riskini artırabilir. Ayrıca sosyal alkol içiciliği de kısırlığa neden olabilir.
  • Mesleki nedenler ve çevresel tehlikelere maruz kalma: Yüksek oranda stres, yüksek sıcaklık, bazı kimyasallara maruz kalma ve radyasyon da uzun süre maruz kalmak da bir kadının doğurganlığının azalmasına neden olabilir.

İlginizi Çekebilir

Laporoskopi İle Kısırlık Tedavisi Mümkün Mü?

Kısırlık rahatsızlığına sahip olan kadınlar için yapılan tedavi uygulamaları birçok seçenek ile alternatif oluşturur. Tedavi …