Erkeklerde Ve Kadınlarda Kısırlık

Kısırlık Rahatsızlığının Sebepleri Nelerdir?

Kısırlık günümüzde önemli rahatsızlıklardan birisi olarak biliniyor. Her ne kadar çeşitli yöntemler ile tedavi ediliyor olsa da kısırlık gibi bir rahatsızlığın birçok çiftin kabusu haline geldiği biliniyor. Kısırlık rahatsızlığından kurtulmak ve etkili bir şekilde mücadele edebilmek için kısırlık tedavisinin aksatılmaması ve tanı sürecinin geciktirilmemesi gerekir. Sinsi bir rahatsızlık grubu olarak tanımlanan kısırlık her ne kadar belli başlı belirtiler gösterse de sessiz bir şekilde gelişim sürdürebilir. Bazı kısırlık rahatsızlıklar sessiz bir şekilde gelişirken bazıları ise şiddetli ağrılar ve sancılar ile beraber gelişim gösterir. Böylece kişinin kısa sürede anlaması mümkündür. Ancak her türlü kısırlık rahatsızlığında uzman doktora başvurmak gerekir. Özellikle minimum 1 yıl boyunca çocuk sahibi olamayan çiftlerin kesinlikle kısırlık rahatsızlığından şüphelenmesi ve harekete geçmesi gerekir.

KISIRLIK RAHATSIZLIĞININ SEBEPLERİ

Kısırlık rahatsızlığının gelişimini etkileyen birçok sebep bulunmaktadır. Kadınlarda görülen kısırlığın sebepleri ise şu şekilde özetlenebilir;

 • Yumurtalamada ortaya çıkan düzensiz gelişimler
 • Tüplerdeki tıkanıklık
 • Antisperm antikorlar
 • Endometriozis rahatsızlığı
 • Rahimde bulunan patolojiler
 • Tiroid hormon bozukluğu (guatr, hipotroidi, hipertroidi)
 • Genital organlarla ilgili geçirilmiş enfeksiyon rahatsızlıkları
 • Daha önceden geçirilmiş olan rahim ve yumurtalıklar ile alakalı ameliyat
 • Süt hormonu değerlerinin yüksek oranda artması
 • İleri yaş ile alakalı yumurtalık kapasitesinde azalması
 • Rahim ağzı ile ilgili rahatsızlıklar ve gelişimler, servikal faktör

yukarıdaki sebepler kısırlık rahatsızlığının gelişimini doğrudan etkiler. Bu nedenle ilgili sebeplerin gelişimi önlenmelidir.

KISIRLIK İLE MÜCADELE ETMEK

Kısırlık rahatsızlığı ile mücadele edebilmek için ilk olarak kadınların daha pozitif düşünmesi gerekir. Pozitif düşünce tarzı rahatsızlığın olumsuz etkilerini en aza indirir. Böylece kadınlar kısa süre içerisinde kısırlık rahatsızlığının olumsuz etkilerinden kurtulur. Aynı zamanda psikolojik olarak yıpranmadıkları ve bu tür rahatsızlıkları kısa sürede atlattıklarını görmekte mümkündür. Daha sonra ise rahatsızlığın tanısının koyulması için uzman doktora başvurulması gerekir. Uzman doktorlar pelvik muayene ile birlikte gerekli testlerin sonuçlarını değerlendirir. Böylece kısırlık rahatsızlığının gelişimi yakından izlenmiş olur. Aynı zamanda uygun tedavi seçenekleri belirlenir ve kısırlık ile mücadele konusunda önemli bir adım atmış olursunuz. İlgili rahatsızlık kesinlikle üzerine düşülmesi gereken bir türdür.

İlginizi Çekebilir

Kalıcı İnfertilite (Sterilite) Nedir? Kalıcı İnfertilite (Sterilite) Tedavisi

Kadınlarda görülen kısırlık rahatsızlığının çeşitli türleri bulunmaktadır. Bu türler belirli dönemleri kapsadığı için primer infertilite, …