Kısırlık Risk Faktörleri

Kısırlık Risk Faktörleri

Erkek ve kadınlar için Kısırlık Risk Faktörlerini oluşturan birçok faktör bulunmaktadır. Bunlardan başlıca olanlar aşağıdaki gibidir:Kısırlık Risk Faktörleri

Yaş

Kadınların doğurganlık özelliği 32 yaşına kadar artış gösterir ve bu yaştan itibaren giderek azalmaya başlar. Infertilite sebebi yaşa bağlı olarak yumurtalıklarda oluşan kromozomal anormalliklerden kaynaklanabilmektedir.

Yaş faktöründen dolayı kadınlar kısırlık sorunu yaşamaya müsaittirler ve düşük yapma ihtimali de yaş sebebiyle daha fazladır.

 Sigara İçmek  

Sigara, erkek ve kadınlarda kısırlığa sebep olan başlıca unsurlardan biridir ve kısırlık tedavisinde de aynı ölçüde zarara sebep olmaktadır. Düşük yapma riski de sigara içen kadınlarda içmeyenlere göre daha fazladır.

Alkol Tüketimi  

Kadınlarda gebelik süresince alkol tüketimi kesinlikle yapılmamalıdır ve düşük miktarlarda dahi zarara yol açabilmektedir. Erkeklerinse makul oranda alkol tüketmeleri kısırlık konusunda soruna yol açmaz.

Aşırı Kilo   

Aşırı kilo, kadınlar için kısırlığa neden olan önemli bir risk faktörüdür. Erkeklerde ise aşırı kilo sperm azalmasına yol açmaktadır.

Aşırı Zayıflık

Aşırı zayıflığa neden olan Anoreksiya, Bulimia rahatsızlıklarını yaşayan kadınlar da kısırlık riskiyle karşı karşıyadır. Vejetaryenlerin çok katı grubuna girenler de Çinko, Follik Asit, B12 ve demir eksikliğinden dolayı kısırlık riski taşımaktadırlar.

Fazla Egzersiz

Haftada 7 saatten fazla egzersiz yapanlarda yumurtlama problemi yaşandığına dair araştırmalarda yer bulan tespitler görülmüştür. Egzersizler hem düzenli, hem de yeterli ölçüde yapılarak Obezite ve Obezite’ye bağlı kısırlıktan korunmak ve fazla egzersiz yaparak farklı kısırlık risklerine yol açmaktan kaçınmak gerekir.

İlginizi Çekebilir

Erkeklerde Kısırlığa Neden Olan Hastalıklar

Bulaşıcı Hastalıkların Kısırlığa Etkisi Olur Mu?

Kısırlık çiftler için son derece kritik bir rahatsızlık grubudur. Çiftlerin hayalini kurduğu çocuk sahibi olma …