Obezite kısırlık nedeni mi?

Obezite Kadınlarda Kısırlık Nedeni Mi?

Obezite, yumurtlama problemleri için bilinen bir risk faktörüdür. Yapılan araştırmalara göre obez olan kadınlar, normal ağırlıktaki kadınlar ya da kilolu olarak görülen kadınlara oranla, %45 oranında daha az gebe kalıyorlar. Uzmanlar obezitenin, düzenli adet döngüsü olan kadınlarda, kısırlık için ek bir risk faktörü olduğu olduğunu buldu. Tüm dünyada obezitenin artması nedeniyle bu sorun, büyük önem taşımaktadır.

Obezitenin Kısırlıkla İlişkisi

Obezitenin, adet döngesi normal olan kadınların doğurganlığını nasıl etkilediği açık değildir. Uzmanlara göre, iştah ve enerji tüketimini düzenleyen leptin hormonundaki bozulmalar, başarılı yumurtlamayı engelleyebiliyor. Bir kadının aşırı kiloları nedeniyle doğurganlığı normal kilolu bir kadınınkine benzemiyor. Yapılan yeni bir araştırmaya göre kısırlık tedavisi gören obez kadınlar, normal kilodaki ya da hafif kilolu kadınlara göre daha fazla kısırlık ilaçlarına ihtiyaç duyuyor.

Obezite Düşük Riskini Arttırıyor

Obezite ile düşük arasındaki ilişki, hem genel olarak kadın popülasyonunda, hem de yardımcı üreme tekniği uygulanan kadınlarda, risk faktörü olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan araştırmaların dikkate değer bir kısmı, obezite olan kadınlarda, düşük oranının daha yüksek olması.

Düşük riski, obez kadınlarda %38.1’ken, ideal kilosunda olan kadınlarda bu risk %13.3 olarak belirlenmiştir. Bir başka çalışmada da, obez kadınlarda, tekrarlayan düşük riskinin de daha yüksek olduğu bulunmuştur. Obezitenin ayrıca, embriyoyu ve rahim içi zarını ya da her ikisini de etkilemesi olasıdır. Ayrıca, hamileliğin ilk 3 ayında görülen düşüklerin en sık görülen nedeni, embriyo kromozomasıdır. Bu, fazla kilolu kadınlarda daha fazla görülür.

 

İlginizi Çekebilir

Laporoskopi İle Kısırlık Tedavisi Mümkün Mü?

Kısırlık rahatsızlığına sahip olan kadınlar için yapılan tedavi uygulamaları birçok seçenek ile alternatif oluşturur. Tedavi …