PKO (Polikistik Over) Nedir ?

Yumurtalıkların farklı nedenlerle hormonal dengelerin bozulması yumurtalıklarda normal orandan fazla androjen (erkeklik hormonu ) salgılaması sonucunda ortaya çıkan durumdur. Bu durumun dışarıdan görülen kısmı adet düzensizliği ve vücut üzerindeki fazla kıllanma, ciltte fazla yağlanma, sivilce artış, kilo alımında artış ve hamile kalamama başlıca belirtileridir.
PKO çağımızda, genç bayanlar ve genç kızların %3 – 5′ i üzerinde etki eden yaygın bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın tam olarak neden kaynaklandığı bilinmemektedir. Bu hastalığın nedeni bilinmediği için tedavisi de tam olarak bulunamamıştır.
PKO, asıl sebebi normal bayanların düzenli olarak gördüğü adet döneminin düzenli şekilde görünmemesidir. Bununda sebebi ovülasyon işlemini tam olarak tamamlamamış olmasıdır.

POLİKİSTİK OVER HANGİ SIKLIKLA GÖRÜLMEKTEDİR?
Yapılan birçok araştırmalara göre kadınların genç çağında, yani doğurganlık döneminde yumurtalıklarda en çok meydana gelen hastalığa PKO denir. Yapılan araştırmalara göre bayanların %23 ünde PKO rahatsızlığı meydana gelmektedir.

POLİKİSİK OVER NEDEN MEYDANA GELMEKTEDİR VE SEBEPLERİ NELERDİR?
Polikistik over, yumurtlama olayının normal şekilde olmamasıdır. Yapılan araştırmalara göre beyinde hipofiz salgılanan LH, FSH çok fazla şekilde üretilmesi sonucunda oluşan hormon bozukluğudur. Buna bağlı olarak da dengesizlik sonucunda yumurtlama olmaz ve erkeklik hormonu salgılaması çoğalır.
Polikistik over de yumurtlama işlemi duraksadıkça yumurtalıktaki kist sayısında artış olmaktadır. Kist sayısında artış oldukça yumurtaların içindeki hassas hormon dengesi bozulur bunun sonucunda da hastalık kronik hale gelmektedir. Hastalığın artışı, yani folikül sayısı artıkça olumsuz etkileri de hızla artar ve yumurtlama işlemi hiç yok denecek kadar azalır.
POLİKİSTİK OVER RAHATSIZLIGI GENETİKMİDİR?
Bu hormon bozukluğu genetik olarak inatçı bir şekilde nesilden nesile geçmektedir. Yani irsi bir rahatsızlıktır.

PKO UZUN DÖNEMDEKİ RİSKLERİ NELERDİR?
Vücut üzerindeki hormonların düzensiz çalışması sonucunda androjen ve insülin fazlalığı uzun dönemde şeker hastalığına yani diyabet rahatsızlığına yol açmaktadır. Bu gibi rahatsızlıklar ağızdan ya da diyet uygulayarak kontrol edilebilir. Ancak kesinlikle doktor gözetiminde bulunmaları gerekir. Uzun yıllar süren adet düzensizliği rahim içi doku kanseri olma riskini artırmaktadır.

PKO HASTALARI ÇOCUK SAHİBİ OLABİLİRLER Mİ?
PKO hastaları kendiliğinden çocuk sahibi olmaları pek mümkün değildir. Fakat günümüzde tüp bebek yöntemi ile PKO hastalarının çocuk sahibi olma şansları % 90’dır. Bu da artık PKO hastalığının çocuk sahibi olmaya engel olmadığı tanısını güçlendirir. Tüp bebek tedavisi içerisinde pek çok yardımcı tedavi yöntemi de uygulanarak destek sistemler ile PKO hastalarında 1. Tüp bebek transferinde başarıya ulaşmak mümkündür.

İlginizi Çekebilir

Erkeklerde Kısırlığa Neden Olan Hastalıklar

Aşırı Isıya Maruz Kalmak Kısırlık Rahatsızlığına Neden Olur Mu?

Erkek ve kadın için kısırlık çok önemli bir sorundur. Kısırlık rahatsızlığının gelişimini durdurmak ise en …