Polikistik Over Sendromu

Polikistik over sendromu(PCOS) kadın üreme hormonlarının dengesinin bozulduğu bir hastalıktır. Kadınların doğurganlık çağında oldukça sık görülen bir durumdur. Bu hormonal dengesizlik adet döngüsünde değişikliklere neden olur, cildi etkiler ve yumurtalıklarda küçük kistlerin oluşmasına yol açar. Bunun yanında gebe kalmayı zorlaştırır.
Kadın üreme hotmonları östrojen, progestron ve androjendir. Androjen esas olarak bir erkek üreme hormonudur. Polikistik over sendromu olan kadınlarda yumurtalıklar normalden fazla androjen üretirler ve bu durum da adet döngüsü boyunca gerçekleşen yumurta gelişimi ve yumurtlama olaylarını etkiler.
Hormonlar her adet döneminde yumurtanın normal gelişimini sürdürmesini sağlar. Yumurtalar, yumurtalıkların içindeki folikül keselerinde üretilirler ve her adet döngüsünde bir tane yumurta salınır. Bu süreç yumurtlama olarak adlandırılır. Polikistik over sendromunda bu yumurtalar gelişimini tam olarak tamamlayamaz ve yumurtalıklardan salınmazlar. Bunun sonucu olarak da kısırlık ve başka sorunlara da yol açan kistler olarak yumurtalıklarda kalırlar.
Bu sendrom genç kızları da etkileyebilir. Adet kanamaları başladığı zaman semptomlar başlar ve adetleri düzensizdir. Doktorlar kesin olarak neyin buna yol açtığını bilmeseler de araştırmalar polikistik over sendromunun vücutta aşırı insülin üretimi ile ilişkili olduğunu bunun da yumurtalıklardan erkeklik hormonu üretilmesini tetiklediğini gösteriyor.
Polikistik over sendromunun kesin bir çözümü olmasa da tedavi edilebilir. Kilo vermek yüksek tansiyon ve diyabet gibi PCOS ile ilişkili sağlık sorunlarının riskini azaltır ki bu da sağlıklı beslenme ve egzersiz yapma ile mümkündür. Kilo vermek tek başına hormon düzeylerini normale indirebilir, çoğu belirtinin de kaybolmasını sağlar.
Bazı kadınlar aldıkları karbonhidratın (ekmek, makarna, un) miktarını azaltıp, değişik çeşitte ve daha az işlem görmüş karbonhidratlar (tam buğday, esmer pirinç, tahıllar) almaya başlayınca semptomları gerilemektedir. Diğer bir seçenek de aldığınız işlenmiş karbonhidratları insülin yanıtını azaltacak tam tahıllar, meyveler ve sebzeler ile değiştirmektir. Diyetiniz aynı zamanda kandaki şekerin düzeyini kontrol etmeyi sağlayacak yeteri ölçüde protein de içermelidir.
Polikistik over sendromu sorununuz varsa, bu sorundan muzdarip diğer kadınlarla konuşmak ve yalnız olmadığınızı bilmek, tedavileriniz hakkında konuşmak sizi rahatlatabilir.

 

İlginizi Çekebilir

Laporoskopi İle Kısırlık Tedavisi Mümkün Mü?

Kısırlık rahatsızlığına sahip olan kadınlar için yapılan tedavi uygulamaları birçok seçenek ile alternatif oluşturur. Tedavi …