Sekonder İnfertilite Nedir? Sekonder İnfertilite Tedavisi

Kadın ve erkeklerde görülen kısırlık çeşitlerinin belli başı dönemleri bulunmaktadır. Bu tür dönemler tıp dilinde farklı şekillerde adlandırılır. Özellikle kadınlarda görülen kısırlık çeşitlerinin birçok neden bağlı olarak gelişim göstermesi teşhis aşamasında zorluk yaşatmaktadır. Kadınların kısırlık konusunda yeteri kadar bilinçli olması ve tedavi sürecini aksatmaması gerekir. Bazı durumlarda yumurtalık kanserine varan son derece olumsuz etkiler görülebilir. Bu gibi durumlara hızlı bir şekilde müdahale edilebilmesi için kadınların var olan belirtileri iyi bir şekilde analiz etmesi gerekir. Böylece kısa süre içerisinde hastalığın tedavi edilebilmesini mümkün kılar. Kısırlık tedavisinin gecikmemesi için var olan semptomları yakından takip etmelisiniz. Tedavi sürecini aksatmamak bu tür rahatsızlıklar için önemlidir.

SEKONDER İNFERTİLİTE NEDİR?

Hiç çocuk sahibi olmamış çiftleri kapsayan primer infertilite tanımına zıt olarak daha önce çocuk sahibi olan çiftleri ele alan sekonder infertilite önemli bir süreçtir. Daha önce bir veya iki çocuk sahibi olan çiftlerin sonradan kazandığı sorunların ürünü olarak kısırlık vakası görülmektedir. Sekonder infertilite sonradan kazanılmış kısırlık çeşididir. Bu durum genellikle çiftlerin yaşam tarzına bağlı olarak üreme sisteminin olumsuz etkilenmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Genellikle çalışma ortamlarında radyasyon ve kimyasal maddeye maruz kalma, yoğun stres faktörü, sağlıksız beslenme, ilerleyen yaşa bağlı olarak fizyolojik sorunlar, iltihaplı genital hastalıklar ve karın içi operasyonlar sonucunda üreme sisteminin olumsuz etkilenmesi ile sekonder infertilite meydana gelebilmektedir.

SEKONDER İNFERTİLİTE DÖNEMİNE DİKKAT!

İlgili dönemde kadın ve erkeğin var olan semptomları yakından incelemesi gerekir. Kadın ve erkeklerin bu gibi durumlarda uzman doktora başvurması ve kısa süre içerisinde tedaviyi başlatması gerekir. Tedavi sürecinin aksamaması önemli bir seçenektir. Kısırlığın ilerlememesi ve gelişim göstermemesi gerekir. Bu gibi durumlarda alternatif tedavi seçenekleri daralmakta ve çiftleri daha olumsuz bir tablo beklemektedir. Çiftlerin kısa sürede tedavi aşamasına geçmesi ve bu aşamayı yönetmesi gerekir. Aksi takdirde istedikleri tablo ile karşılaşmaları mümkün olmayacaktır. Eğer siz de kısırlık tedavisini bir an önce yaptırmak istiyorsanız şikayetlerinizi uzman doktorlara ileterek çalışmaları yapabilirsiniz. Kısırlık tedavisini geciktirmemeye özen gösteriniz.

İlginizi Çekebilir

Laporoskopi İle Kısırlık Tedavisi Mümkün Mü?

Kısırlık rahatsızlığına sahip olan kadınlar için yapılan tedavi uygulamaları birçok seçenek ile alternatif oluşturur. Tedavi …