Sigara İçmek Kısır Yapar Mı?

Sigara içmeye ilk başladığınızda bunu oldukça havalı bir şey gibi görürsünüz ve kısa vadede herhangi bir zararını görmediğinizden, bir anda kendinizi sigara bağımlısı olarak bulur ve daha sonra içinden çıkılamaz kısır bir döngünün içine girersiniz. Kabul edelim, sigarayı bırakmak kolay değildir ve genellikle tüm söylenenlere rağmen onu sevmeye devam edilir. Çoğu zaman doğurganlıkla ilişkilendirilmese de, sigara, kadınlarda ve erkeklerde kısırılığa neden oluyor. Yazımızın devamında, kısırlık ve sigara arasındaki ilişkiyi öğrenebilirsiniz…

  • Embriyo rahminize tutunması zor olabilir ya da rahim buna zorlanabilir.
  • Etkilenen yumurtalar tehdit altındadır. Rahim hasar görebilir ya da fallop tüpünün dokularında hasar meydana gelebilir.
  • Dış gebelik riski artar.

Sigara içen erkeklerde artan riskleri şöyle sıralayabiliriz;

  • Erkek doğurganlığında azalma,
  • Daha az sperm sayısı ve daha küçük testisler,
  • Sperm-hücre konsantrasyonu, sperm hareketliliği ve bunların döllenmesine ilişkin sorunlar,
  • İktidarsızlık ve kusursuz bir ereksiyon elde etmede sıkıntılar.

Doktorlar, sigarayı, kısırlıkta birincil ve son derece riskli bir faktör olarak görüyor. Sigara içmek, dış gebelik gibi en kötü hamilelik komplikasyonlarına neden oluyor. Erken menopoz riskini arttırır. Yumurtalıkların yaşlanmasını daha erkene alır. Uzun süre sigara içmek, fallop tüpleri ile ilgili sorunları geri döndürmez biçimde arttırabilir. Üreme organları içinde kanser geliştirebilir, yumurtalara zarar verebilir. Ayrıca tekrarlayan düşük riski de yükselir.

İlginizi Çekebilir

Erkeklerde Kısırlığa Neden Olan Hastalıklar

Aşırı Isıya Maruz Kalmak Kısırlık Rahatsızlığına Neden Olur Mu?

Erkek ve kadın için kısırlık çok önemli bir sorundur. Kısırlık rahatsızlığının gelişimini durdurmak ise en …