Süt hormonu ve kısırlık

anne-sutu-sut-hormonu
Süt hormonu

Süt hormonunun tıp dilindeki adı prolaktin hormonudur ve bu hormon beyinin orta bölgesinde yer alan hipofiz bezinden salgılanmaktadır.

Prolaktin hormonu, kadınlarda adet süresi boyunca değişiklik gösterse de yaklaşık olarak ortalama değeri 13-15 µg/L civarındadır. Bu oran, adet döneminin ortalarına denk gelen dönemde yani yumurtlama (ovulasyon) günlerine yakın günlerde artabilir. Özetlemek gerekirse; üreme çağındaki kadınlarda prolaktin hormonunun 20 µg/L (ng/mL) üzerindeki değerlere denk gelmesi, anormal derecede yüksek kabul edilir.

Hamilelik sürecinde, hamilelik ilerledikçe prolaktin hormonu düzeyi de aynı oranda artar ve normalin oldukça üstüne çıkar.

Prolaktin hormonuna, erkeklerde de rastlanır. Erkeklerde prolaktin hormonu, genellikle 6-10 µg/L arası değişen değerlerdedir.

Prolaktin hormonu, kadın ve erkek vücudunda çeşitli etki ve görevlere sahiptir.
Prolaktin hormonunun en net bilinen etki ve görevleri şunlardır:
– Kadında memelerde süt üretiminin sağlanması.
– Cinsel arzu ve istek ile ilgili görevleri vardır.
– Erkeklerde sperm üretim aşamalarında etkileri vardır.

Prolaktin yüksekliği, ovulasyonu (yumurtlamayı) engellediğinden hamilelik yolunda engel teşkil edebilir. Tedavi yöntemi olarak ilaç tedavisi veya cerrahi müdahaleye başvurulabilir. İlaç tedavisi olarak, prolaktin seviyesini düşüren ilaçlar kullanılır. Tedavi sürecine ilaveten yumurtlama düzenleyici ilaç tedavileri eklenir. Cerrah tarafından gerekli görüldüğünde ise nadir de olsa cerrahi tedavi uygulanır. Prolaktin yüksekliği durumunda, “yumurtlama hiç olmaz” ifadesi yanlıştır. Düzensiz de olsa yumurtlama meydana gelebilir. Çok sık rastlanmasa da bu şekilde gebelik sağlanabilir.

Prolaktin yüksekliği, tüp bebek tedavisi önünde engel olmasa da, tüp bebek tedavisi öncesinde, prolaktin yüksekliği tedavisini beraberinde gerektirebilir. Tüp bebek tedavisi uygulanan hastalarda da, süt hormonu seviyesi normal değerlere indirilerek, yumurta büyütücü tedaviler ile yumurta toplanması sonucunda tüp bebek yöntemi uygulanabilir.

Prolaktin yüksekliğinin belirtileri şunlardır: 

– Yumurtlama düzensizliklerine bağlı adet görememe

– Adet düzensizliği,

– Seyrek adet görme.

İlginizi Çekebilir

Laporoskopi İle Kısırlık Tedavisi Mümkün Mü?

Kısırlık rahatsızlığına sahip olan kadınlar için yapılan tedavi uygulamaları birçok seçenek ile alternatif oluşturur. Tedavi …