Yumurtlama Bozuklukları

Yumurtlama Bozuklukları: 

Yumurtlama bozuklukları, 3 ana grupta incelenmektedir:

1: Beynin salgıladığı yumurtlama hormonlarının yetersizliğinden kaynaklanan durumlardır; bu hormonlar “Hipogonadtropik Hipogonadism” olarak adlandırılmıştır. Bu yetersizlik için uygulanan tedavide söz konusu hormonların yerine konması amaçlanmaktadır ve yumurtlama başarısı elde edilirse gebelik şansı da önemli oranda yükselecektir.

2:Yumurtalık içerisindeki yumurtaların vaktinde önce tükenmesine bağlı olan durumdur ve “Erken Menopoz” olarak da adlandırılmaktadır. Yumurta bağışı yöntemiyle gebelik elde edilme şansı bulunmaktadır. Bunun dışında bir tedavi mümkün olamamaktadır.

3:“Polikistik Over Sendromu” diye adlandırılmış olan durumdur. Kadınların yaşadığı hormon bozukluklarında en yaygın olanıdır ve ekseriyetle menopoz dönemine kadar düzelmemektedir. Bu sendromu yaşayan kızlarda saç dökülmesi, tüylenme ve sivilce rahatsızlıkları oluşur. Yine bu kızların geneli şişmanlık sorunuyla karşı karşıyadır… Sendromu düzeltebilecek bir tedavi yöntemi henüz bulunamamıştır ve belirtilerin azaltılması için uygulama gerçekleştirilir. “Stroma” denilen ve erkeklik hormonu salgılamakla görevli tabakanın kalınlaşması neticesinde karakterize olduğu düşünülmekle birlikte tam olarak nedeni bulunamamıştır. Hastalarda ilk olarak kilo kontrolünün sağlanması amaçlanır ve bu sendromu yaşayan kadınların kilo vermesi zordur.

Saç dökülmesi, sivilce oluşumu ve yağlanma gibi cilt değişiklikleri Polikistik Over Sendromu bulgularından biridir. Belirtileri tedavi edebilmek için hastalara erkeklik hormonlarını baskılamaya yarayan ilaçlar kullandırılır.

Tedavide ayrıca yumurtlamanın seyrek ya da hiç olmamasından kaynaklanan adet düzensizliği ve gebelik olasılığına karşı önlemler alınır. Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar için yumurtlamayı uyaran ilaçlar verilirken, istemeyen hastalar içinse adetler doğum kontrol haplarıyla düzenlenebilmektedir.

Bu sendromu yaşayan kadınların uzun süreli dönem için bazı yönlerden risk yaşama ihtimali vardır. Koroner damar hastalıkları riski bu hastalar için normal kadınlara göre daha yüksektir. Koroner damar hastalıkları, kan yağı değerlerinin yüksek olmasından kaynaklandığından ötürü ilerleyen yaşlarında bu hastalar için söz konusu risk ihtimali mevcuttur.

Yine sendromu yaşayan kadınlar için meme ve rahim içi tabakasında kanser oluşumu riski normal kadınlara göre daha fazladır.

Gebelikte gizli şeker yaşama olasılığı vardır ve yine aynı durumda yüksek tansiyon rahatsızlığı ortaya çıkabilir.

Menopoz sonrası dönemde şeker hastalığına yakalanma riski yüksek orandadır…

Hastalığın uzun süreli etkilerinin göze alınarak kilonun kontrol altına alınması, kilo verilmesi ve doğru beslenme programı uygulayarak bahis konusu risk ihtimallerinin azalması sağlanmalıdır.

İlginizi Çekebilir

Laporoskopi İle Kısırlık Tedavisi Mümkün Mü?

Kısırlık rahatsızlığına sahip olan kadınlar için yapılan tedavi uygulamaları birçok seçenek ile alternatif oluşturur. Tedavi …