Yumurtlama Sorunları

Kısırlık sorunu yaşayan çiftlerin % 20 ila % 25’inde yumurtlama sorunları bulunmakta ve “WHO” yani Dünya Sağlık Örgütü bu hastaları Östrojen, Prolaktin ve Gonadotropin seviyelerini dikkate alarak gruplandırmaktadır:

  1. Grup (Hipogonadotropik hipogonadizm):

Bu grupta Östrojen üretimi ve FSH seviyesi düşük, kendiliğinden adet göremeyen ve Progesteron içerikli ilaç kullanımının ardından adet kanaması yaşamayan hastalar bulunur ve bu hastaların genelinde yumurtlama sorunu doğuştan itibaren mevcuttur.

Bu gruba giren hastaların yumurtalıklarında yumurta hücreleri bulunmasına karşın, beyinden hormon salgılayarak yumurtaları olgunlaştıran merkezler bozuk durumdadır.

  1. Grup (Normogonadotropik hipogonadizm):

Bu grupta da Prolaktin ve FSH seviyeleri normal, Östrojen üretimi mevcut ve Progesteron’u adet kanaması ile yanıtlayan hastalar bulunur ve çoğunda Polikistik Over Sendromu bulunmaktadır.

  1. Grup (Hipergonadotropik hipogonadizm):

Bu gruptaki hastalarda Östrojen seviyesi düşük, FSH seviyesi ise yüksek durumdadır. Hastalar kendiliğinden adet göremezler ve Progesteron’u adet kanamasıyla yanıtlamazlar. Yumurtalarında hücre olmaması ya da beyinden gelen hormonlarla yumurtaları olgunlaştıramama sorunlarını yaşarlar. Rezistan Over rahatsızlığı ile “Prematür Over Yetmezliği” yani bilinen ismiyle “Erken Menopoz” yaşayanlar da bu grup içerisinde anılan hastalar arasındadır. Menopoz yaşayan kadınlar yaş bakımından farklı olmakla birlikte, klinik tablo ve laboratuar değerleri açılarından bu gruptaki hastalarla aynı durumdadır.

Bu grupların dışında Prolaktin seviyesi yüksek fakat yumurtlama sorunu yaşayan hastalar da vardır ve bunlar farklı bir grup şeklinde düşünülebilir. İyi huylu Hipofiz tümörleri ile Antidopaminerjik ilaç kullanımı Prolaktin seviyesinin yüksek olmasında en sık karşılaşılan faktörlerdir.

Öte yandan yumurtlama sorunu yaşayan hastaların çoğu 2. grupta yer alan Polikistik Over Sendromu yaşayan kadınlardır.

Polikistik Over adlı makalemize buradan ulaşabilirsiniz…

İlginizi Çekebilir

Erkeklerde Kısırlığa Neden Olan Hastalıklar

Aşırı Isıya Maruz Kalmak Kısırlık Rahatsızlığına Neden Olur Mu?

Erkek ve kadın için kısırlık çok önemli bir sorundur. Kısırlık rahatsızlığının gelişimini durdurmak ise en …