Duygusal Kısırlık

İngiltere’de bir kadın dergisi tarafından yapılan, kadınların aile kurmakla ilgili düşüncelerinin incelendiği araştırma, kadınlar ile ilgili çok çarpıcı bir sorunu gözler önüne serdi.

Araştırmaya katılan 3000 kadının %36’sı çocuk sahibi olma konusunda kararsız olduklarını dile getirirken, bunun en önemli sebebini doğru partnere sahip olmadıkları için “duygusal kısırlık” yaşamaları oluşturuyor.

Araştırmaya katılan kadınların birçoğu, özgürlüklerini kısıtlamamak amacıyla çocuk sahibi olmayı erteliyor.

25-45 yaş arasındaki 3000 kadın üzerinden yapılan araştırmada kadınların yarısından fazlası bebek sahibi olmak için doğru eşi henüz bulamadıklarını ve bu durumun da kendilerinde kısır olmaya denk duygular yarattığını belirtti.

Araştırmaya katılan her beş kadından biri sperm bankalarına baş vurarak hamile kalmayı planladığını dile getirirken, çalışmayı gerçekleştiren derginin sağlık editörü konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Kadınlarda “duygusal kısırlık” olarak adlandırılan bir sendrom gelişti. Bu kadınlar istedikleri gibi bir partnere sahip olmadıkları için ya da partnerleri istemediği için anneliği tadamıyor.

Bu pozisyonda olan kadınların aileleri ve yakınlarıyla konuşmalarını tavsiye ediyoruz. Fakat elbette ki bir çocuğunuz olmasını her şeyden çok arzularken ona birlikte sahip olacağınız bir eşinizin olmadığını itiraf etmek çok zor.”

İlginizi Çekebilir

İnfertilite Neden Streslidir

Stres, kişinin kendisi için bir tehdit unsuru ya da zararlı olarak gördüğü herhangi bir durum …