Kısırlığın Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Birçok çift çocuk sahibi olmak için önemli çalışmalar ortaya koymaktadır. Bu konudaki hayalleri ve planları doğrultusunda tüm çalışmaları eksiksiz olarak yapan çiftlerin istediği sonucu elde edememesi her geçen gün yıpranmalarına neden olmaktadır. İşlemler sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilse dahi sonucun negatif olması kişiyi önemli oranda yıpratmaktadır. Uzman doktorlar bu konuda sabırlı olunması gerektiğini ve psikolojik olarak yıpranmanın mümkün olduğu durumlardan kaçınılması gerektiğini ifade etmiştir. Özellikle yoğun çalışma temposuna sahip bireyler bu gibi durumlarda kolay bir şekilde yıpranır. Günlük yorgunluğun yanı sıra olumsuz bir düşünce yapısı ile çocuk sahibi olamama endişesi de kişiyi psikolojik olarak yıpratır. Özellikle kısırlık riski büyük bir yıkım gerçekleştirebilir.

SAĞLIKLI YOLLARDAN ÇOCUK SAHİBİ OLMAK

Çocuk sahibi olmak için çiftler üzerine düşeni yapıyorsa geriye kalan tek şey beklemek ve var olan sorunların tespit edilmesi için çaba göstermektedir. Eğer çiftler minimum 1 yıldır çocuk sahibi olmak için çalışma yapıyor ve tüm bu çalışmalarda negatif sonuç alıyorsa uzman doktora başvurmalıdır. Çocuk sahibi olamayan çiftlerde erkek veya kadının kısır olma riski bulunmaktadır. Bu risklerin tespit edilebilmesi için uzmanların yapmanızı istediği testleri tamamlamalı ve uzman gözetiminde tedavi sürecinizi yürütmelisiniz. Kısırlık gibi önemli bir rahatsızlık kritik bir süreci beraberinde getirir. Bu nedenle süreç içerisinde kendinizi yıpratmanız ve psikolojik etmenlerden uzak durmamanız sizi derinden etkileyebilir.

KISIRLIK TEDAVİSİ SONRASI

Kısırlık tedavisinin ardından kişiler sağlıklı yollardan çocuk sahibi olabilir. Tedavi olmayan kişilerin çeşitli yöntemler kullanarak yine çocuk sahibi olduğu gözlemlenmiştir. Özellikle tüp bebek tedavisi ve rosi yöntemi gibi çeşitli yöntemler alternatif seçeneklerdir. Ancak kişilerin doğal yollardan çocuk sahibi olması için kısırlık probleminden kurtulması gerekir. Problemi geride bıraktıktan sonra yapacağınız ilk denemeden olumlu sonuç alma şansınız yüksektir. Erkek ve kadın için kısırlık önemli bir problem olabilir. Ancak bu problem kişinin kendisini yıpratacak düzeyde psikolojik olarak çökmesine neden olamaz. Kişi tedavisi bulunan ve kolay bir şekilde uygulanan bu rahatsızlığı önemli bir problem olarak görmemeli. Sağlığınızın her şeyden önemli olduğunu unutmayın.

İlginizi Çekebilir

İnfertilite Neden Streslidir

Stres, kişinin kendisi için bir tehdit unsuru ya da zararlı olarak gördüğü herhangi bir durum …