Kısırlık İktidarsızlık Değildir

Evlilik ve çocuk yetiştirmek hem batı hem de doğu kültüründe önemli olabilir ancak Hindistan’ta annelik neredeyse bir saplantıdır. Bu düşüncenin sağlam kültürel temelleri vardır ve toplum evliliğin ilk amacının –hatta belki de tek amacının- üremek olduğunu düşünür. Bunun sonucu olarak da birçok çiftin daha evliliklerinin ilk yıldönümü gelmeden çocuk sahibi olduğunu görürüz.
Çocuksuz çiftler toplum tarafından hor görülmekle kalmaz, dışlanabilirler de. Çocuk sahibi olamamak ayrılıkların ve boşanmaların sık görülen sebeplerinden biridir. Bu geleneksel anlayış ile kadınlar, gerçek sebepleri bilmeksizin, çocuk sahibi olamadıkları için kendilerini sorumlu ve suçlu hissederler.
Dünyadaki kısırlık vakalarının %40’ının erkeklerden, %60’ının kadınlardan kaynaklanması gerçeğine rağmen toplumumuzda kısırlık sorunu sıklıkla yalnızca kadının suçu olarak görülmektedir. Bu nedenle eğer problem erkekte olsa da genellikle kısırlık tedavisi alan kişiler kadınlar olmaktadır.
Bütün bunların yanı sıra erkeklerdeki kısırlık kadınlardaki kısırlıktan da büyük bir tabudur çünkü sıklıkla erkeklerin iktidarsızlığına (cinsel güç azlığına) bağlanmaktadır. Ancak şunu iyi anlamak gerekir ki kısırlık ve iktidarsızlık birbirlerinden tamamen farklı sorunlardır. İktidarsızlık, erkeğin sertleşme veya penisin sertliğini uzun süre koruyamaması sorunuyken kısırlık yalnızca çocuk sahibi olamamasıdır. Bu iki sorun arasındaki farkı anlamamak yersiz utanç ve korkulara sebep olmakta bu nedenle de erkekler kısırlık testleri yaptırmaktan kaçınma yoluna gitmektedir.
Erkek üreme sağlığı ile ilglilenen doktorlara göre (ürologlar) kısırlık problemi olan binlerce erkek teşhis ve tedavi edilemiyor. Bu konuda erkeklerin sorunlarına çok az eğilerek yalnızca kadınların kısırlık problemleri ile ilgilendikleri için tüp bebek merkezlerini sorumlu tutuyorlar. Erkeklerin yaşları ilerledikçe sperm sayılarında meydana gelen düşme çok ciddi bir küresel sorun değil.
Kriz, Hindistan’da daha ciddi. Doktorlara göre Hindistan’daki normal erişkin erkeklerin sperm sayısı mililitrede 20 milyona yani 30 yıl önceki ortalamanın yaklaşık üçte birine düşmüş. Şu anda çiftlerin %20’si kısırlık sorunundan muzdarip ve bu çiftlerin %60’ında sorumlu erkeklerin düşük sperm sayısı.
Bir erkeğin üreme gücünü belirlemenin en kolay yolu semen analizidir. Bu testte erkeklerden 3 günlük cinsel perhiz sonrasında semen örneği vermesi istenir ve semendeki şu parametreler incelenir:
Üretilen semen miktarı (hacmi)
Mililitredeki sperm sayısı
Semen örneğindeki toplam sperm sayısı
Hareketli spermlerin oranı
Spermlerin şekli
Spermlerin üretildiği yerden boşalmasına kadar geçtiği kanalllarda bir tıkanıklık olması erkeklerde kısırlık ile sonuçlanabilir. Eğer vas deferens veya epididim tüpleriniz tıkandı veya zarar gördü ise bu durum spermlerinizin eşinizin yumurtasına ulaşmasını engelleyebilir.
Varikosel de erkeklerdeki kısırlığın bir sebebi olabilir. Varikosel erkeklerin skrotumuna giden damarlar ağının fazla genişlemesine denir. Bu durum testislerdeki sıcaklığı arttırarak sperm üretimini etkileyebilir.
Eğer spermlerinizin sayısı azsa, şekli bozuksa veya hareket etmesinde sorun varsa bu spermlerinizin yumurtayı dölleme kabiliyetini azaltabilir. Bir erkeğin spermlerinin sağlığını, erkeğin genel sağlık durumu ve yaşam stili etkileyebilir. Şunlar gibi faktörler sperm sağlığını bozabilir:
Aşırı alkol kullanımı
Uyuşturucu madde kullanımı
e8f5b73d7ab3283aece23ea08faed29eÇevresel toksinler ve böcek ilaçları
Sigara kullanımı
Kabakulak gibi sağlık sorunları, böbrek hastalıkları gibi ciddi hastalıklar ve hormon problemleri
İlaçlar
Kimyasal zararlı maddelere veya radyasyona maruziyet
Daha önceki sağlık sorunları, kullanılan ilaçlar ve alerjiler
Ailede daha önce yaşanmış üreme organlarına dair sorunlar
Kemoterapi
Yaş
Obezite
Çocuk sahibi olma isteği doğal bir içgüdüdür ve bilimdeki gelişmeler sayesinde doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftler için de birçok seçenek hasıl olmuştur. Doğal yollarla çocuk sahibi olmayan çiftlerin büyük bir bölümü yeni tedavi yöntemleri sayesinde bu isteklerini gerçekleştirebilmekteler.

İlginizi Çekebilir

Duygusal Kısırlık

İngiltere’de bir kadın dergisi tarafından yapılan, kadınların aile kurmakla ilgili düşüncelerinin incelendiği araştırma, kadınlar ile ilgili …