Ne zaman doktora gitmeli?

Hamile kalmaya çalışıyorsanız ne zaman doktora gitmeniz gerektiğine karar vermek zor olabilir. Sıklıkla kadınların hamile kalması için bir süre deneme ve birkaç adet dönemi geçmesi gerekir. Doktora başvurmak, kısırlık sorununu çözmenin başlangıcı olarak önemli bir adımdır.

Kısırlık konusunda doktora ne zaman başvurulması gerektiğini gösteren sihirli bir formül yok. Bu zaman kişinin kendi durumuna, yaşına veya üreme sistemi hastalıklarına dair belirtileri olup olmamasına bağlıdır. Ancak şunu da bilmeniz gerekir ki tıbbi olarak kısır sayılmanız için en az bi yıldır korunmasız ve düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebe kalamamış olmalısınız. Aksi halde tıbbi olarak kısır sayılmadığınız gibi kısırlık tedavileri sigortanız tarafından ödenmeyebilir. Ancak 35 yaşının üzerinde ve adet düzensizliği olan hastalar için tedaviye bir yıldan erken başvurmak daha doğru olabilir. Erkek partner de aynı zamanda kısırlık açısından değerlendirilmelidir çünkü gebeliğin oluşmamasında kadın kadar erkeğin de rolü olabilir.

Hangi doktora gitmelisiniz?
Kısırlık sorununuzun nedenini bulmak ve tedavisine başlamak için gitmeniz gereken en doğru kişi sizin özel durumunuzu ve ihtiyaçlarınızı anlayan bir sağlık profesyonelidir. İlk değerlendirme genellikle ya aile hekimi, ya iç hastalıkları uzmanı ya da bir kadın doğum uzmanı tarafından yapılır. İlk değerlendirmeyi kimin yaptığından bağımsız olarak, üreme sağlığı ve hastalıkları konusunda özelleşmiş bir hekimin görüşlerini almanız durumunuzun daha doğru değerlendirilmesini sağlar. Özellikle yardımcı üreme tekniklerini kullanmayı planlıyorsanız bu konuda uzmanlaşmış bir hekime başvurmanız daha doğru olur. Erkekler için başvurulması gereken bölüm ürolojidir. Üroloji erkek üreme sağlığını ilgilendiren hastalıkları teşhis ve tedavi eden bölümdür.

Kısırlık belirtileri
Kısırlığın değerlendirilmesi birinci basamak hekimi, dahiliyeci, ürolog ve üreme sistemleri/üreme endokrinolojisi üzerine özelleşmiş hekimlerin de içinde bulunduğu multidisipliner bi yaklaşım gerektirir.
Kısırlık genetik bir takım hastalıklardan, enfeksiyonlardan veya yapısal anomalilerden kaynaklanabilir. En sık görülen sebepler arasında polikistik over sendromu, endometriozis ve fallop tüpleri ile ilgili sorunlar yer alır. Eğer bir kişinin geçmişinde bu hastalıklardan herhangi biri varsa bu konuyu kadın doğum uzmanı ile konuşmalıdırlar. Üreme sağlığı alanında uzmanlaşmış hekimler ise kadın ve doğum alanından sonra üreme sağlığı konusunda özelleşen hekimlerdir. Özel vakaların teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmışlardır ve daha dar bir alan olan üreme sağlığı alanında daha fazla bilgi ve tecrübeye sahiptirler.

Üreme sağlığı uzmanları aynı zamanda özel bir beceri ve eğitim gerektiren işlemleri yapma konusunda yetkili ve tecrübelidirler. Tür bebek gibi ileri teknik gerektiren prosedürler yalnızca bu doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.

Hormonal anormallikler de kısırlık sebeplerinin başında gelir. Yumurtlama, adet döngüsü içerisinde gerçekleşir ve eğer bu döngüde bozulma olmuşsa bir uzmana mümkün olduğunca çabuk başvurmak gerekir çünkü adet dönemindeki düzensizlikler kişide kısırlık sorunu olabileceği anlamına gelir. Adet döngüsü endokrin sistemin kontrolü altındadır. Endokrin hastalıklar ile ilgili hastalık geçirmiş kadınlar bu hastalıkların doğurganlıkları üzerine etkilerini de düşünmeli ve doktorları ile konuşmalıdır.

Kısırlık her yaşta görülebiliyor olsa da ileri anne yaşı doğurganlıkta çok önemli bir rol oynar. 35 yaşından büyük kadınlarda kısırlık daha yüksek bir oranda görülür. 35 yaşından sonraki her yıl kısırlık riski daha da artar. Böyle durumlarda zaman kısırlık tedavisinde önemli bir hal alır ve çiftler bir yıl yerine 6 aylık başarısızlık sonrası kısırlık tanı ve tedavi sürecine başlamalıdır.

Erkeklerde ise üreme sistemi ile ilgili sorunların belirtileri belirsiz olabilir. Eğer bir çift kısırlık sorunu yaşıyorsa kadın kadar erkeğin de kısırlık açısından değerlendirilmesi gerekir. Ürologlar ve üreme endokrinolojisi uzmanları erkek kısırlığı ile ilgilenen hekimlik kollarıdır. Ürolog üreme organlarında kısırlığa sebep olabilecek herhangi bir yapısal bozukluk olup olmadığını inceleyebilir. Üreme endokrinolojisi uzmanları ise sperm kalite ve sayısında sorun yaratabilecek endokrin sistem bozukluklarını araştırırlar.

Kısırlık ile ilgili düşünceler her yaştan çiftte ciddi kaygı yaratabilir. Eğer tekrarlayan denemelerden sonuç alınamamaya devam ediliyorsa bu endişeler tıbbi olarak değerlendirilmelidir. Kısırlığın gerçek sebebini bulabilmek için her iki partnerin de tıbbi bir değerlendirmeden geçmesi çok önemlidir. Sebep bulunduktan sonra her çift için özel olarak onlara hangi tedavinin uygun olduğu değerlendirilmelidir. Tüp bebek, doğurganlığı arttıran özel ilaçlar ve sperm bağışlama gibi gelişmiş tedaviler sayesinde kısırlık sorunu artık korkulu rüya olmaktan uzaklaşmıştır. Seçenekler gibi riskleri de doktorunuz ile konuşmanız ve buna göre bir tedavi seçimi yapmanız daha uygun olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Duygusal Kısırlık

İngiltere’de bir kadın dergisi tarafından yapılan, kadınların aile kurmakla ilgili düşüncelerinin incelendiği araştırma, kadınlar ile ilgili …