Ana Sayfa >> Kısırlığın Sebepleri >> Aşırı Isıya Maruz Kalmak Kısırlık Rahatsızlığına Neden Olur Mu?
Erkeklerde Kısırlığa Neden Olan Hastalıklar

Aşırı Isıya Maruz Kalmak Kısırlık Rahatsızlığına Neden Olur Mu?

Erkek ve kadın için kısırlık çok önemli bir sorundur. Kısırlık rahatsızlığının gelişimini durdurmak ise en az rahatsızlık kadar önemli bir diğer konudur. Genellikle kısırlık tanısı doktorlar tarafından konulur ve bireyin herhangi bir tedavi yöntemi izlemesi önerilmez. Fakat bazı durumlarda birey rahatsızlığı az çok anlayabilir. Örneğin 1 yıl boyunca doğal yoldan çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin çocuk sahibi olamaması ve yapılan tüm denemelerin başarısız olması durumunda bireyler kısırlık rahatsızlığı ile ilgili araştırma yapar ve sorun olduğunu anlar. Ancak bu noktada en net veriler uzman doktorun sunacağı verilerdir. Kişilerin azospermi, çikolata kisti vb. rahatsızlıklara sahip oluğ olmadığını uzman doktor belirler. Yapılacak testlerin sonucuna göre tanı konulur ve tedavi aşaması başlar.

KISIRLIK RAHATSIZLIĞININ TEDAVİ AŞAMASI

Kısırlık rahatsızlığında tedavi aşaması önemli bir ayrıntıdır. Tedavi, rahatsızlığın gelişim türü ve boyutuna göre değişkenlik gösterir. Eğer erken tanı konulmuşsa ve rahatsızlık kısa süre içerisinde çözümlenebilecek düzeyde ise cerrahi işlemler önerilmez. Bu noktada doğal tedavi yöntemlerinin kullanılması, ilaç kullanımı ve yaşam tarzının değiştirilmesi önemli tedavi seçenekleri arasında yer alır. İlgili uygulamalar ile uzun vadede sonuç almak mümkündür. Fakat rahatsızlık ilerlemişse kişinin genital bölgesine yönelik çeşitli operasyonlar yapılır. Bu operasyonlar ile kısırlık rahatsızlığına neden olan etmenler pasif hale getirilir. Aynı zamanda kişinin doğal yöntemlerle çocuk sahibi olması için gerekli işlemler yapılır ve hasta takip edilir.

AŞIRI ISININ KISIRLIĞA ETKİSİ

Aşırı ısı ile birlikte kısırlık rahatsızlığının gelişim gösterdiğini görmek mümkündür. Kısırlık rahatsızlığının gelişiminde etkin rol oynayan bu durum hem kadın hem de erkek için önemli bir risktir. Özellikle erkeklerin bu konuda sıkıntı çektiğini görmek mümkündür. Erkekler kısırlık rahatsızlığına aşırı sıcaklar nedeniyle maruz kalabilir. Testis bölgesinin aşırı sıcağa maruz kalmasıyla birlikte sperm parametreleri bozulur. Aynı zamanda sperm üretimi azalır ve canlı sperm hücresinin sayısında büyük bir azalma yaşanır. Yumurtanın döllenmesi için gerekli olan canlı sperm hücresinin azalması ile birlikte çocuk sahibi olma oranı da hızla düşer. Bu nedenle bireylerin kısırlık gelişimini etkileyen faktörlere dikkat etmesi gerekir.

İlginizi Çekebilir

İlaç Kullanımı Kısırlık Rahatsızlığını Tetikler Mi?

Hem erkek hem de kadınlar için kısırlık önemli bir problemdir. Her iki bireyde de kısırlık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir