Erkeklerde Kısırlığa Neden Olan Hastalıklar

Bulaşıcı Hastalıkların Kısırlığa Etkisi Olur Mu?

Kısırlık çiftler için son derece kritik bir rahatsızlık grubudur. Çiftlerin hayalini kurduğu çocuk sahibi olma düşüncesine uzak olmasına neden olan kısırlık çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişim gösterebilir. Birçok çift doğal yollardan yaptığı denemeler ile olumsuz sonuç aldığı takdirde kısırlık rahatsızlığından şüphe eder. Çiftlerin kısırlık gibi bir rahatsızlıkla karşı karşıya kalması durumunda yapması gereken ilk işlem uzman doktora görünmektir. Çünkü kısırlık rahatsızlığının gelişim göstermesi büyük bir risktir. Çocuk sahibi olma şansını daha fazla etkileyen gelişim süreci kısırlık rahatsızlığının yumurtalık kanserine veya testis kanserine dönüşmesine de neden olabilir. Bu gibi durumlarda ameliyat dışında herhangi bir seçenek kalmaz. İlgili süreçler çiftleri psikolojik olarak yıpratacaktır.

KISIRLIK RAHATSIZLIĞININ GELİŞİMİ

Kısırlık rahatsızlığı farklı nedenlere bağlı olarak gelişim gösterir. İlk etapta bitkisel ilaçlar ve beslenme şeklini düzenleme gibi çalışmalar ile kısırlık rahatsızlığının varlığına son verilebilir. Ancak bu tip tedavi uygulamalarının işe yaramayacağı ve gelişim gösteren kısırlık ile mücadelede kullanılabilecek farklı noktalarda bulunmaktadır. Eğer kısırlık rahatsızlığı ilk aşamayı geçen bir noktada ve gelişim göstermeye devam ediyorsa bu durumda tıbbi müdahale yapılır. Tıbbi müdahale seçenekleri arasında en yaygın olanı ise ameliyatlardır. Kısırlık tedavisi için kullanılan yöntemler arasında bulunan ameliyat seçeneği kişileri yıpratan bir süreci de beraberinde getirir. Bu nedenle rahatsızlık tespit edildiği anda kişilerin harekete geçmesi gerekir. Eğer siz de kısırlık tedavisini geciktirirseniz daha önemli sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

BULAŞICI HASTALIKLAR VE KISIRLIK

Küçükken geçirilen bulaşıcı hastalıklar kısırlık rahatsızlığını dolaylı yollarda etkileyebilir. Ergenlik öncesi geçirilmiş kabakulak infertilite yani kısırlık bakımından genellikle herhangi bir sıkıntı oluşturmaz. Ergenlik sonrasında geçirilmiş kabakulak eğer erken tanı konulup, önlem alınırsa yine sorun oluşturmayabilir. Ergenlik sonrası geçirilen ve testisleri tutan enfeksiyon ciddi sorunlara neden olabilir. Burada kabakulak aşısının yaptırılması son derece önemlidir. Suçiçeği ateşli hastalıklar grubunda değerlendirilir. Özellikle, yine ergenlik sonrasında geçirilen yüksek ateşli enfeksiyonlar kısırlık nedeni olabilirler. Suçiçeği, kızamık, kızamıkçık gibi yüksek ateşli enfeksiyonlar vb. rahatsızlıklar testiste değişik derecede sperm yapı bozukluğuna neden olabilir ve sperm kalitesini bozabilir.

İlginizi Çekebilir

Çocuk Sahibi Olanlar Da Kısırlık Yaşayabilir Mi?

Eski günlerde infertilite, nadir görülen bir problem iken, bugün bebek sahibi olmak isteyenlerin% 15’inin tedaviye …