Erkekte kısırlık nedenleri

Erkekte Kısırlık Nedenleri

Erkekte kısırlık nedenleri genellikle; hormon düzeyleri, sperm kalitesi, sperm miktarı ve spermin yumurtayı dölleme yeteneği gibi sorunlardır. Yaş kadın doğurganlığında önemli bir faktörken, erkeklerde 40 yaşından sonra sperm üretimi azalmaya başlar; ancak 60 yaşına kadar iyi bir seviyededir. Erkekte kısırlık nedenleri; düşük sperm sayısı ve erken sperm üretememesi ile ilişkilendirilir.

Ayrıca bazı genetik koşullar da sperm sayısının azalmasına neden olabilir. Bazen de erkeğin sperm sayısı yüksek olmasına rağmen, spermi serbest bırakma kabiliyeti olmadığı için döllenme gerçekleşmiyor olabilir. Bazı erkekler de yumurtaya erişemeyen, zayıf spermlere sahiptir. Nadiren de olsa, erkekte kısırlığın nedeni; spermin kadın vücudundaki antikorlar tarafından reddedilmesi olabilir. Bu durum, embriyonun başarıyla rahme gömülmesini engeller.

Erkekte Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

** Yaralanmalar ve testislerde fiziki travmalar sperm üretimini azaltabilir,

** Erkeklerde obezite, libidonun ve testosteronun azalmasına neden olabilir,

** Sigara içmek, sperm fonksiyonunda bir düşüş ile bağlantılıdır,

** Düzensiz beslenme ve zayıf beslenme,

** Şeker hastalığı gibi kronik hastalıklar,

** Enfeksiyonlar sperm sayısını düşürebilir,

** Genetik problemler,

** Fıtık ameliyatı olmak,

** Varikosel,

** Hormonal bozukluklar,

** Erkeğin ergenlik döneminin geç ya da erken başlaması,

** Ereksiyon sorunlar ya da cinsel isteksizlik,

** Uyuşturucu ya da alkol bağımlılığı,

** Kullanılan bazı ilaçlar erkekte kısırlık nedeni olabilir.

Varikosel ve Erkekte Kısırlık

Varikosel, testis etrafında şişmiş, varisli bir damarın olmasıdır. Erkeklerin yaklaşık yüzde 15’i skrotumdaki kan birikiminden kaynaklanan bu duruma sahiptir. Varikosel, testiküler alanda dolaşımdaki azalmadan dolayı erkekte kısırlık nedenleri arasında gösterilir. Bu rahatsızlık sperm sayısının düşmesine neden olur. Ayrıca testis fonksiyonlarında azalmaya neden olur ve kısırlık sorunu olan erkeklerin yaklaşık %40’ında görülür.

İlginizi Çekebilir

Kısırlıktan Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Hayatı boyunca erkeklerin ve kadınların yapacağı bazı uygulamalar ve sürdüreceği bazı alışkanlıklar kısılık gibi önemli …