Erkekte Kısırlık ve Sperm Anomalileri

Erkekte kısırlık vakalarının % 90’ından fazlası; düşük sperm sayısı, zayıf sperm kalitesi ya da her ikisinin birlikte görülmesinden kaynaklanmaktadır. Geri kalan %10’luk kısımda kısırlık nedenleri; hormonal problemler, genetik faktörler ya da anatomik problemlerden kaynaklanmaktadır.

Sperm Anomalileri

Sperm anormalliklerine; doğuştan gelen kusurlar, genetik faktörler, bazı kimyasal maddelere maruz kalma, bazı hastalıklar ve kişinin yaşam tarzı neden olabilir. Birçok durumda sperm anomalilerinin sebepleri bilinmemektedir. Sperm anormallikleri, sperm sayısını, sperm hareketini veya sperm şeklini etkileyip etkilemediğine göre sınıflandırılır. Sperm anomalilerini şöyle sıralayabiliriz;

1. Düşük Sperm Sayısı

20 milyon / ml’den daha düşük bir sperm sayısı düşük sperm olarak sınıflandırılır. Erkekte hiç sperm olmaması anlamına gelen azospermiye; sperm hücrelerinin eksikliğine işaret eder. Herhangi bir yerde, spermlerin geçtiği kısmi tıkanıklık, sperm sayısını azaltabilir. Ayrıca menideki sperm sayısının dönemsel olarak değişebileceği ve düşük sayıların geçici olabileceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla yapılan ilk testte sperm sayısının düşük olması her zaman kesin sonuç olmayabilir.

2. Zayıf Sperm Hareketliliği (Astenospermi) 

Sperm hareketliliğinin zayıf olması, spermlerin hareket kabiliyetinin yetersiz olması anlamına gelir. Spermlerin hareketi yavaşsa, spermin yumurtaya ulaşması zor olabilir. Sperm sayımlarında elde edilen verilerde %60 ve daha fazla spermin hareketli olduğu sonucu elde edilirse, spermin en azından ortalama bir kalitede olduğu kabul edilir. Sperm hareketliliğinin %40’ın altında olması ise zayıf sperm hareketliliği olarak kabul edilir. Spermlerin yavaş haraket etmesi durumunda sonuçlar, anormal olarak kabul edilir. Spermin yavaş hareket etmesi, yumurtayı dölleme yeteneği olmayan genetik veya başka bir kusurdan kaynaklanıyor olabilir.  Zayıf sperm hareketliliği, DNA ile ilişkili olabilir ve genetik hastalıklara yakalanma riskini artırabilir.

3. Anormal Sperm Morfolojisi

Spermlerin yapısı ve şekli anlamına gelen sperm morfolojisi, spermlerin anormal şekilli olması ve yumurtayı dölleyememesi anlamına gelir. Çocuk sahibi olabilmek için en azından spermlerin %60’ının normal şekil ve boyutlarda olması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir

Kısırlıktan Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Hayatı boyunca erkeklerin ve kadınların yapacağı bazı uygulamalar ve sürdüreceği bazı alışkanlıklar kısılık gibi önemli …