Genetik Faktörler Kısırlığa Neden Olur Mu?

Kadın ve erkekler için en büyük sağlık sorunlarından birisi olarak görülen kısırlık rahatsızlığını tetikleyen birçok etmen bulunur. Bu tür etmenler vasıtasıyla kişilerin çocuk sahibi olamadığını görmek mümkündür. Kısırlık rahatsızlığı ile mücadele edebilmek için etkili faktörlerin bireysel olarak önüne geçilmesi gerekir. Bazı faktörler bireysel olarak önlenebilir. Örneğin kötü alışkanlıklar ve genital bölgenin olumsuz etkilerden uzak tutulması gibi uygulamalar birey tarafından yapılabilir. Ancak genetik faktörlerin devrede olduğu anlarda kişinin çabası yeterli olmayacaktır. Bireysel faktörlerin yeterli olmadığı noktalarda tıbbi imkanlar devreye girer. Uzman doktorlar ilgili süreçte kısırlık hastalığına sahip olan kişilere gerekli uyarıları yapmaktadır. Genetik faktörler kritik bir süreci beraberinde getirir. Bu nedenle kişi bilgilendirilir.

KISIRLIĞA ETKİ EDEN EN ÖNEMLİ FAKTÖR

Kişinin genetik faktörler sebebiyle kısır olması önemli bir süreçtir. Bu faktör kolay bir şekilde atlatılamayan ve kişiyi psikolojik olarak yıpratan bir süreci beraberinde getirir. Uzman doktorlar ilgili süreçte hastanın psikolojik olarak kendisini kuvvetli hissetmesi için elinden geleni yapar. Aynı zamanda uzman doktorların tedavi sürecinde faktöre bağlı olarak farklı teknikler kullanabildiği gözlemlenir. eğer var olan başka bir sebep yoksa aileden gelen bu tür rahatsızlıklar kısa sürede gelişim gösterebilir. Tedavi süresi ise daha uzun bir süreci ortaya çıkarır. Uzun vadede tedavi edilebilen genetik faktöre bağlı olarak gelişen kısırlık, bireylerin sabırlı olmasını ve pozitif düşünmesini gerektirir.

KISIRLIĞIN PSİKOLOJİK ETKİLERİ

Her ne sebeple olursa olsun bireyin çocuk sahibi olma isteğini ve hayallerini sona erdiren kısırlık rahatsızlığı alternatif tedavi seçenekleri dışında herhangi bir olumlu seçenek bırakmıyor. Bu nedenle kişiler kısa süre içerisinde yıpranabiliyor. Bu tür etmenler nedeniyle çiftlerin çocuk sahibi olamaması ise çiftleri üzen en önemli konu haline geliyor. Kısırlık hastalığı ile mücadele sürecinde çiftlerin yüklendiği birtakım sorumluluklar bulunuyor. Bu sorumluluklar yerine getirildiği takdirde kısa süre içerisinde sonuç alabilmek mümkün oluyor. Özellikle tüp bebek tedavisi gibi alternatif seçenekler bu süreçte en önemli noktalardan birisi olarak görülüyor. Tüp bebek tedavisi ile genetik faktörlere bağlı olarak gelişim gösteren kısırlık rahatsızlığının üstesinden gelmek mümkündür. Fakat bu test sonuçlarına bağlıdır.

İlginizi Çekebilir

Çocuk Sahibi Olanlar Da Kısırlık Yaşayabilir Mi?

Eski günlerde infertilite, nadir görülen bir problem iken, bugün bebek sahibi olmak isteyenlerin% 15’inin tedaviye …