İnfertilite Endikasyonları Nelerdir?

Bazen infertilite problemi bazı belirtilerle kendini gösterir, ancak bazı durumlarda hiçbir belirti yoktur. Ancak, infertiliteye işaret eden bazı noktalar infertiliteye işaret etmeyebilir. Bu nedenle, infertilitenin genel semptomlarının ne olduğunu bilmek faydalıdır. Ancak, bir kişi infertiliteye sahip olduğundan şüphelenirse, doktora gitmeli ve bir araştırma yapılmalıdır ve bulgularına göre teşhis yapılmalıdır. Bu bağlamda, genellikle infertilite;

 • Erkeklerde meni miktarının az olması,
 • Kasıkta kramp ve ağrı hissetme,
 • Hamilelik olmamasına rağmenmemeden süt gelmesi,
 • Aşırı kilolu olmak,
 • Aşırı kıllı olmak,
 • Sık sık akne çıkması,
 • Adet döngüsünde oluşan rahatsızlıklar,
 • Menstruasyonolmaması,
 • Çok acı veren adet dönemleri,
 • Adet döneminde normalden fazla kanama görülmesi,
 • 35 yaşın altındaki çiftler en az bir yıldır korunmasız seks yapıyorlarsa ve hala çocuk sahibi olunamadıysa,
 • 35 yaşın üzerindeki çiftler, en az altı ay düzenli korunmasız cinsel ilişkiye girmesine rağmen bebek yoksa bu durum infertilite olarak kabul edilebilir.

infertilitenin genel semptomları

Üreme işlevlerinde, bir bebek olmaması durumunda, üreme kabiliyetindeki başlıca sorunlardan biri kesinlikle yaştır. Üreme fonksiyonu özellikle de kadınlarda 35 yaşın üzerinde olduğunda azalır. Erkeklerde sperm kalitesi ve sayısı, kadınlarda olduğu kadar olmasa da, yaşla birlikte azalabilir. Bu nedenle, hamilelik elde etme olasılığı doğal olarak azalır. Bu nedenle, yaşlı çiftler, ortalama 6 ay boyunca korunmasız cinsel ilişkiden hamile olamıyorlarsa daha fazla zaman kaybetmeden bir doktora gitmeli ve bir tüp bebek tedavisi almalılar.

Kısırlık Nasıl Anlaşılır?

Kısırlık belirtileri arasında birçok semptom vardır ve biraz somut olabilir. Çünkü infertilitenin kendini gösterme şekli farklı olabilir. Peki ya kısırlık? Düzenli olarak korunmasız bir ilişkiye sahip olmaları halinde hamile kalamayacak bir çift doktora danışmalı, test ve tetkiklere gitmelidir. Anne ve baba adayı için yapılan incelemelerin sonuçlarına göre, bebek sahibi olmama nedeni belirlenebilir ve onarıcı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bu gibi durumlarda daha kolay olduğu için, doktorlar ilk önce baba adayına infertilite için bir test yaparlar ve daha sonra anneye test yapılmalıdır. Son karar, gerekli testleri geçtikten sonra alınacaktır.

Erkek İnfertilitesi Nasıl Anlaşılır?

Bebek sahibi olamayacak bir erkeğin infertilite şüphesi varsa, tıbbi muayeneye gider ve durumun nedeninin babasından kaynaklandığını öğrenir. Bu durumda önce meninin miktarı, testisteki sperm sayısı, sperm motilitesi ve sperm formu değerlendirilir. Sağlıklı bir hamilelik elde etmek için, baba adayının sperm sayısı, şekli, tohum miktarı uygun olmalıdır. Prosedür sırasında bu prosedürle ilgili bir sorun bildirilirse, testislerin fizik muayenesi yapılır ve varikosel gibi durumlar ortaya çıkarılabilir. Bu bakımdan, bir erkeğin testis, menstürasyon ve spermdeki normal olmayan bir durum infertiliteye yol açabilir ve hamileliği elde etmek için bu gibi olumsuz koşulların onarılması ve yok edilmesi gerekir.

İlginizi Çekebilir

Kısırlıktan Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Hayatı boyunca erkeklerin ve kadınların yapacağı bazı uygulamalar ve sürdüreceği bazı alışkanlıklar kısılık gibi önemli …