Kısırlığı Tetikleyen Hormon Bozuklukları

cİnsan vücudunda hormon salgılamakla görevli bazı organların yetersiz veya yavaş salgılama yapmalarından kaynaklanan rahatsızlıklara kısaca “Hormon Bozukluğu” denilmektedir.

Kadınlarda rastlanan hormon bozukluklarının sebebi yumurtalıklarda bulunan rahatsızlıklardır ve en çok karşılaşılan rahatsızlık “Polikistik Over Sendromu”dur.

Vücutta bulunan bir salgı beziyle salgılanan ve birçok işlevi bulunan maddelere “hormon” adı verilir. Hormonlar az ya da normalden fazla salgılandığında birtakım problemlere sebep olurlar. Mesela Tiroid hormonu, Tiroid bezinin salgıladığı bir hormondur ve aşırı salgılanmasına “Hipertiroidi”, az salgılanmasına ise “Hipotiroidi” denilmiştir.

Hormonlar aşırı salgılandığında çarpıntı, terleme, bazı cilt değişiklikleri, sinirlilik, gözlerin dışarıya doğru fırlaması, adalelerde yorgunluk ve kramp gibi emareler görülmektedir. Hormonların az salgılanması ise üşüme hissi, soğuğa tahammül edememe, cildin kuruması, saçların dökülmesi, uyuklama ve ciltte kabalaşma gibi sıkıntılara yol açar.

Tiroid bezinin aşırı çalışıp, aşırı hormon salgılaması yani Hipertiroidi, çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelmektedir. Bu sebeplerden biri fazla hormon yapan “Tiroid Nodülleri”, bir diğeri ise Tiroid iltihaplanmasıdır. Bundan başka Tiroid bezinin bütün olarak büyüyerek fazla hormon salgılaması da mümkündür.

Öte yandan “Guatr” ile hormon bozukluğunu karıştırmamak gerekmektedir. Guatr, Türkiye’de daha çok Karadeniz Bölgesi’nde karşılaşılır ve “Endemik” şeklinde tabir edilir. Tiroid bezinin büyümesi ve boyunda kitle oluşturmasından kaynaklanmaktadır. Tiroid bezinin büyümesini engelleyebilmek için diyet ve tuzda iyodun yerine konulması tavsiye edilir. Fakat kitle büyüdükten sonra cerrahi yöntemle çıkarılmalıdır.

Kadınlarda Tiroid hormon bozuklukları erkeklere oranla daha sık görülmektedir”

Endokrin salgı bozukluklarının bir diğer bölümüyse, vücudun savunma mekanizmalarını kendi hücrelerine yöneltmek suretiyle meydana getirdiği “Otoimmün” denilen rahatsızlıklardır. Tiroid  fonksiyon bozuklukları ve böbrek üstü bezlerinin anormal çalıştığı durumlar Otoimmünite’den kaynaklanmaktadır. Bu rahatsızlık kadınlarda erkeklerden 8 kat fazla meydana gelmektedir ve bu durumun net bir sebebi bulunamamıştır.

Hormon Bozukluklarının Tedavisi

Fazla salgılanan hormonu baskılayarak veya eksik hormonu yerine koyarak tedavi yoluna gidilmektedir. Tüm Endokrin hastalıklarında geçerli yöntem budur ve matematiksel bir yaklaşım uygulanmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Kısırlıktan Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Hayatı boyunca erkeklerin ve kadınların yapacağı bazı uygulamalar ve sürdüreceği bazı alışkanlıklar kısılık gibi önemli …