Kısırlık probleminin boyutları nedir?

Kısırlık önceden bir tabuydu ancak artık çok daha açıkça konuşulabiliyor. Tüp bebek tedavisi de dahil olmak üzere kısırlık sorununun çözümünde artık birçok değişik tedavi seçeneği mevcut. Yine de toplumun ne kadarlık bir bölümünün kısırlık sorunundan etkilendiğini bilmek ve problemin boyutlarını ölçmek güç. İşte bir bakış açısı oluşturmanızı sağlayacak kullanışlı ve ilginç birkaç bilgi:
Kısırlık ne kadar yaygın?
Toplum genelinde her 10 çiftten birinin kısırlık sorunu ile karşı karşıya olduğu düşünülüyor. Bazı çalışamalarda çocuk isteyen çiftlerin %25’i düzenli ve korunmasız cinsel ilişkiye rağmen bir yıl içinde çocuk sahibi olamıyor. Çiftlerin ortalama %17’si çocuk sahibi olmak için er veya geç kısırlık tedavisine ihtiyaç duyuyor. Bu da oldukça yüksek bir oran.
Problem genellikle nerede yatıyor?
Çoğunlukla kısırlık vakalarının üçte birinde sorun kadından kaynaklanıyor –tüplerin tıkalı olması gibi. Vakaların üçte birinin ise sperm sayısı ve kalitesi gibi erkeklerden kaynaklanan sorunlara bağlı olduğu düşünülüyor. Kısırlık sorunu yaşayan çiftlerin kalan üçte birlik kısmında ise kadın ve erkek partnerlerin ikisinde birden döllenmeyi ve gebeliği engelleyecek bir problem bulunuyor. Bu çiftlerdeki sorunlar tek tek ele alındığında kısırlığa neden olmuyorlar –yani bu çiftlerden her biri sağlıklı bir partner ile birlikte olsalar kısırlık sorunları olmayacak- ancak hem erkek hem de kadındaki küçük problemler bir araya geldiğinde kısırlığa neden oluyor.
Erkekte sperm kalitesinin düşük olması ve kadında düzenli yumurtlama olmaması kısırlığa yol açan problemlerin arasında en sık görülenler. Tedavi gerektiren kısırlık vakalarının %60’ında bu iki faktör sorumlu.
Yaşın etkisi ne kadardır?
Kadın doğurganlığı yaşla birlikte azalır. 30’lu yaşlarına yeni giren bir kadın her ay ortalama %20 gebe kalma şansına sahiptir. Ancak 40’larına geldiğinde her ay gebe kalma şansı %7’lere düşer. Erkeklerin üretkenliği ise yaşla birlikte çok fazla değişmez. 70’li yaşlarında çocuk sahibi olan çok sayıda erkek vardır. Son yıllarda kadınların menopozdan sonra tüp bebek tedavisi alıp çocuk sahibi olması ile ilgili çok tartışma vardı ancak bu durum oldukça nadirdir.
Çiftlerin ne kadarı kısırlık tedavisi alıyor?
Bu konudaki tabu kaybolmaya yüz tutunca tedavi arayışına girmek daha kabul edilebilir olduğundan her yıl önceki yıldan daha çok insan kısırlık sorunu ile doktora başvuruyor . Ancak kısırlığın tüp bebek gibi çok pahalı bir yöntemle tedavi ediliğini düşünmek hata olur. Kısırlık vakalarının yalnızca %5 ila 10’u tüp bebek tedavisi alıyor. Küçük bir grup çift doğal yollarla çocuk sahibi olmayı başarırken çiftlerin neredeyse %85’i gibi ezici bir çoğunluk ilaç tedavisi veya tıkalı tüplerin açılması gibi cerrahi tedaviler sonrası çocuk sahibi olabiliyor.

İlginizi Çekebilir

Kısırlıktan Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Hayatı boyunca erkeklerin ve kadınların yapacağı bazı uygulamalar ve sürdüreceği bazı alışkanlıklar kısılık gibi önemli …