Kısırlık Testleri Nasıl Yapılır?

İnfertilite testleri, çocukları olmayan çiftler için yapılan testlerdir. Uzmanlar önce cinsellik, psikolojik durum ve tıbbi geçmişe dayalı bir değerlendirme yaparlar. Daha sonra kadın ve erkek çeşitli infertilite testlerine tabi tutulur ve infertilite testleri kadın ve erkekle eşzamanlı olarak yapılır.

Erkekler İçin İnfertilite Testleri

Erkeklerde infertiliteye yol açabilecek problemlerin tespit edilmesi kadınlardan daha kolaydır. Erkek infertilite vakalarında sperm, döllenmiş yumurta veya yumurta dölleyen sperm yoksa testler sonucu gösterir.

Sperm testi (spermiogram)

Problem infertilite olsa bile, sperm testi erkek üzerinde gerçekleştirilir. Spermin analizi için IVF merkezinin odalarında olması gerekir. Erkek aday, spermin verildiği odada gerekli görsel materyallere sahiptir. Bu aşamada aday, herhangi bir şekilde yağlayıcı, yağ veya tükürük gibi yabancı maddeler kullanmamalıdır. Sperm vermeden önce eller semen numunesi ile yıkanmalı ve temiz kaba boşaltılmalıdır.

Sperm testi sayesinde; Spermlerin morfolojik özellikleri, hacmi, sayısı ve diğer özellikleri belirlenir. Bununla birlikte, sperm testinin sonuçlarının sağlıklı olmasını sağlamak için, en az iki kez bir sperm testi yapılmalıdır.

Ancak sperm testinden önce 3 gün boyunca cinsel uzak durma ve mastürbasyon yapılmamalıdır.

Hormon testleri

Erkek adaylarda sperm üretimine neden olan en önemli faktör hormonal faktörlerdir. Cinsel ilişki arzusu, cinsel ilişkiden sonra ne kadar sperm üretildiği veya başka faktörler hormonlar tarafından kontrol edilir.

Hormon testleri

FSH ve testosteron, libido veya cinsel arzuya neden olan başlıca hormonlardır. Bu hormonların durumu kan testleri ile belirlenir. Sperm analizinin sonucu yetersiz ise, doktor da bir kan analizi gerektirebilir. Bundan ayrı; Antikor sperminin varlığında, sperm motilite problemlerini tespit etmek için çeşitli testler gerekebilir.

Kadınlar İçin İnfertilite Testleri

Bazal vücut sıcaklığı testi

 

Kadın doğurganlığının mevcut olması için olgun ve yeterli yumurta mevcut olmalıdır. Bazal vücut ısısı testi; yumurtlama zamanlarını belirlemek için kullanılır. Bu noktada cinsel ilişki yumurtlama dönemi ile çakışabilir. Anne adayların kendi mahremiyetlerinde evde yapabilecekleri bu test birkaç ay sürmektedir. Dökülen yumurtalar sırasında vücut ısısı artar. Yumurtlama periyodu bu sayımdan belirlenir. Vücut ısısı yükselmezse, bir uzmana danışılmalıdır.

 

Vajinal sekresyon gözlemi

Yumurtlama sırasında vajinal sıvılar farklıdır. İnce ve şeffaf olan vajinal sekresyonun gözlenmesi, ovülasyonun güvenilir bir şekilde saptanamamasına rağmen faydalı ipuçları sağlayabilir.

İlginizi Çekebilir

Kısırlıktan Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Hayatı boyunca erkeklerin ve kadınların yapacağı bazı uygulamalar ve sürdüreceği bazı alışkanlıklar kısılık gibi önemli …