Kısırlıkta yaş faktörü

Kadında fertilite olarak adlandırılan gebe kalabilme yetisi yaş ilerledikçe azalma göstermektedir. Kadının doğurganlık yetisi 30 yaş sonrasında azalmaya başlamakta,  bu azalma 35-40 yaşları arasında hızlanmakta ve 45 yaş itibariyle neredeyse sıfırlanmaktadır.

Yaş faktörü infertiliteyi etkilemenin yanı sıra düşük yapma riskini de arttırmaktadır. Örnek verecek olursak; 25-29 yaşları arasında düşük yapma riski %10 oranındayken, bu oran 40-44 yaş aralığında %35’lere kadar yükselmektedir. Ayrıca 35 yaş üzerinde doğum yapan annenin, kromozomal anomalili bebek doğurma riski de artmaktadır. Yirmi yaşındaki bir kadının gerçekleştirdiği doğumda kromozomal anomali riski 500’de bir iken, 45 yaşında gerçekleştirilen doğumda bu oran 20’de bire yükselmektedir.

İleri yaştaki kadınların tetkik ve tedavi aşamalarında zaman kaybetmemesi oldukça önemlidir. İleri yaş grubundaki kadınlarda yumurta kalitesi ile yumurta sayısında azalma söz konusudur. Ardı ardına işlemler halinde yapılacak aşılama ve tüp bebek tedavileri ile sonuca varılmaya çalışılmalıdır. Fakat yaşı ilerlemiş olan kadınlarda uygulanan tüp bebek tedavilerinin başarı oranı en iyi olasılıkla %30 civarındadır.

İleri yaşta anne olmak isteyen bayanlara, tedavi öncesinde gebelik oranları, düşük riski, anomalili bebek riski ve gebelik sırasında yaşanan kanamalar, tansiyon yüksekliği ve diyabet gibi sorunlarla karşılaşma ihtimalleri hakkında bilgi verilmelidir.

İleri yaş grubundaki kadınlarda tüp bebek tedavilerinin başarı oranını arttırmak için assisted hatching (AHA), preimplantasyon genetik tanı (PGT) ve blastokist aktarımı tavsiye edilen ek tekniklerdir.

İlginizi Çekebilir

Kısırlıktan Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Hayatı boyunca erkeklerin ve kadınların yapacağı bazı uygulamalar ve sürdüreceği bazı alışkanlıklar kısılık gibi önemli …