Sigara Kısırlık Yapar Mı?

Hemen her gün, sigaranın zararları ile ilgili bir şeyler okuyor ya da duyuyoruz. Kısırlık ile ilgili ilişkisini tam olarak bilmesek de, sigara içmenin doğrudan ya da dolaylı olarak kısırlığa neden olması şaşırtıcı olmaz. İnsanlar sigarayı çoğu zaman doğurganlık ile ilişkilendirmese de, gerçek olan bir şey var ki sigara ve kısırlık, birbiriyle ilişkililer. Sigara, satıldığı paketin üzerinde korkunç bir uyarı olmasına rağmen devam edilen tek alışkanlıktır!

Embriyo rahme tutturulurken bunun gerçekleşmesi zor olabilir. Bu sırada rahim hasar görebilir ya da fallop dokusu parçalanabilir ve daha birçok farklı sorun ortaya çıkabilir. Ayrıca sigara içen erkekler, kendilerini sürekli olarak şu konularla ilgili endişelenirken bulurlar;

  • Daha az sperm sayısı ve daha küçük testisler ile ilgili endişe,
  • Sperm hücre konsantrasyonu, sperm hacmi ve bunların döllenmesi ile ilgili endişeler.
  • Sertleşme sorunu ya da ereksiyon elde etmekte sıkıntılar.

Bu konuda yapılan çalışmalar, her duman çekişinizde, kanser risklerinin arttığı ve bebek planlarınızın tehlikeye girdiği kanıtlandı. Daha önce de birçok kez söylendiği gibi sigara içmek, kadınlarda kısırlığa ve erkeklerde iktidarsızlığa neden oluyor.

Uzmanlar, sigarayı; gebe kalma olasılığını birinci dereceden etkileyen faktör olarak görüyorlar. Uzun süre sigara içmek, fallop tüpleri ile olan sorunları, geri dönülmez bir biçimde arttırabilir ve doğurganlık organları içinde kanser gelişmesine neden olabilir. Ayrıca yumurtalıklara zarar verebilir ve büyümelerini engeller. Son olarak düşük tekrarları konusunda da riski korkunç bir şekilde arttırır.

İlginizi Çekebilir

Kısırlıktan Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Hayatı boyunca erkeklerin ve kadınların yapacağı bazı uygulamalar ve sürdüreceği bazı alışkanlıklar kısılık gibi önemli …