Tiroid hastalıkları ve kısırlık

Çocuk sahibi olmak isteyen ancak başarılı olamayan birçok kadın için belki de en can sıkıcı şey bu durumun nedenini bilmemek. Kısırlık vakalarının hatrı sayılır bir kısmında herhangi bir sebep belirlenemeyebilir. Çok sayıda ve çeşitte testler yapılmasına rağmen kadının neden gebe kalamadığına dair görünen bir sebep bulunamayabilir.
Halen çoğu uzmana göre tartışmalı bir konu olsa da, tiroid hastalıkları bir kadının doğurganlığını etkileyebilir. Tiroid fonksiyon testleri yapılarak ve kanınızda tiroid antikoru var mı diye bakılarak farkında olmadığınız bir tiroid hastalığınız olup olmadığı belirlenebilir. Bu açıklanamayan kısırlığınıza muhtemel bir açıklama getirebilir. Bazı kadınlarda altta yatan tiroid sorunları tedavi edildiğinde kısırlık problemi de çözülebiliyor.
Tiroid bezinden kaynaklanan ana problemler
Trioid bezi boynun taban kısmında yer alan, metabolizmayı düzenleyen birkaç hormon salgılayan küçük bir salgı bezidir. Tiroid bezi yeteri kadar çalışmazsa hasta kendini halsiz, canı sıkkın ve enerjisiz hissedebilir. Olması gerektiğinden çok çalışan tiroid bezi ise sizi yerinde duramayan, sürekli hareket eden huzursuz ve hipepaktf bir ruh haline sokabilir.
Tiroid uyarıcı hormon (TSH) seviyesini ölçmek
Tiroid bezinin normal fonskiyon göstermesinde anahtar rol beyindeki hipofiz bezinden salgılanan tiroid uyarıcı hormondadır. TSH seviyeleri yükseldiğinde tiroid fonksiyonunun bozulduğunu, tiroid bezinin gerekenden az çalıştığını gösterir. Bu durumdaki kadınların, tiroid hastalığının herhangi bir belirtisini göstermeseler de, gebe kalmasının zorlaştığı gözlenmiştir. Dışarıdan verilen tiroksin hormonu ile TSH seviyeleri düşürülebilir ve normal aralığa indirilebilir. Genellikle aktivitesi normalin alt sınırında olan tiroid bezi tedavi gerektirmez ancak doktorlar bu hastaları tedavi ettiklerinde gebe kalma şanslarının arttığını gözlemlemişler.
Tiroid sorunları, otoimmün hasalıklar ve doğurganlık
Tiroid sorunları çoğunlukla tiroid dokusuna karşı gelişen antikorlar nedeni ile meydana gelir. Bu şekilde vücudun kendi dokusuna karşı antikor geliştirmesi ile seyreden hastalıklara otoimmün hastalıklar denir. Antikorlar tiroid bezine zarar verdiği için zamanla tiroid bezi fonksiyonunu düzgün olarak yapamaz hale gelir. TSH seviyesi hastalık gösterecek kadar yükselmeden önce bile kanda antikorlar bulunabilir ve kısırlığa, doğurganlığın azalmasına veya düşüklere neden olabilir.
Tiroid bezine karşı gelişen antikorları kan testi ile tespit edebilmek mümkündür ve sempatik bir doktor kandaki TSH seviyenize bakarken bu antikorları da kontrol etmeyi kabul edebilir. Ancak anti tiroid antikorlarının doğurganlığı etkilediği, tiroid hormonlarının etkilemesinden de tartışmalı bir konudur. Bu nedenle tüm doktorlar bunun gerekli olduğunu düşünmeyebilir. Çok düşük seviyede de olsa tiroid bezine karşı antikorları olan kadınlar kısa bir tiroksin tedavisinden sonra hamile kalabilirler.
Tiroid bezine karşı oluşan antikorların kandaki düzeyinin yükselmesinin kısırlık sebeplerinden olabileceğini gösteren bazı kanıtlar tüp bebek tedavisi alan kadınlar üzerinde yapılan çalışmalardan elde edilmiştir. Tüp bebek tedavisi alan hastalardan antifosfolipid ve anti-tiroid antikorları bulunanlar bu antikorlara karşı tedavi aldıklarında gebe kalma oranlarının arttığını gösteren çalışmalar vardır. Bu konuda başka bir çalışmada ise tiroid dokusuna karşı antikorları bulunan hastaların, bulunmayan hastalara göre tüp bebek tedavisinde daha yüksek oranda başarasız olduğu gösterilmiştir.
Belirti vermeyen tiroid sorunları ve hamlilelik
Bir kadın hamile kaldığında daha önce tespit edilmemiş tiroid sorunları hamileliğin kadın vücudunda yarattığı metabolik stress yüzünden daha da kötüleşir. Eğer gebe bir kadında tiroid bezi yeterince çalışmıyorsa çocukta gelişim geriliği ve bozuklukları yatarabileceği için kesinlikle tedavi edilmelidir. Tiroksin ile ilaç tedavisi ve diğer tiroid ilaçları ile tedavinin anne karnındaki bebeğe zarar verdiği gösterilememiştir ancak yine de hem anne sağlığı hem de karnındaki büyüyen çocuğun sağlığı tüm gebelik boyunca yakından takip edilmelidir.
Doğumdan sonra tiroid fonksiyonunun düzeldiğine emin olmak için kontrollere devam edilmelidir ve tedavi ilerleyen aylarda tekrar düzenlenmelidir. Sınırda tiroid sorunları olan kadınlar genellikle doğumdan bir süre sonra tamamen normale dönmektedir ancak bu sorun tekrar gebe kaldığında tekrarlayabilir. Tiroid fonksiyonunda görülen ufak bozulmalar bile dikkatle takip ve tedavi edilmelidir.

İlginizi Çekebilir

Kısırlıktan Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Hayatı boyunca erkeklerin ve kadınların yapacağı bazı uygulamalar ve sürdüreceği bazı alışkanlıklar kısılık gibi önemli …