Üreme sağlığını etkileyen faktörler

Üreme Sağlığı ve Yaşam Tarzı

Kısırlık, günümüzde giderek artan bir sorundur. En kısa sürede bebek sahibi olabilmek için, kısırlık gibi bir üreme sorunu için mutlaka bir uzmana danışmak ve altta yatan ciddi sağlık sorunlarını ele almak önemlidir. Pek çok çift; besin takviyeleri ve yaşam tarzı değişikliklerine yardımcı olabilecek bir uzmanla birlikte çalışmanın yararını görüyor. Yaşam tarzı ve alışkanlıklar, üreme sağlığını ve kısırlığı doğrudan etkiliyor.

Herhangi bir doktor, hatta  Google’da yapacağınız bir arama; sigara içmenin, uyuşturucu kullanmanın ve yüksek kafein alımının doğurganlığı ciddi şekilde azaltabileceğini göstermektedir.

  • Uyku düzensizliği,
  • Zararlı kimyasallara maruz kalma,
  • Egzersiz eksikliği ya da çok fazla egzersiz,
  • Yüksek stres seviyeleri,
  • Bazı ilaçlar veya takviyeler üreme sağlığınızı doğrudan etkileyebilir.

Neyse ki çoğu yaşam tarzı faktörünün küçük bir çabayla düzeltilmesi kolaydır. Üreme sağlığını olumlu etkileyecek ve doğurganlığı artıracak en yaygın yaşam tarzı faktörleri şunlardır;

1.Yeterli Uyku

Uyku birçok hormon üretiminde hayati bir rol oynar. Çalışmalar, düşük melatonin ve serotonin düzeyleri olan kadınların adet dönemlerinin daha kısa sürdüğünü, dolayısıyla da gebe kalma olasılığının daha düşük olduğunu göstermektedir.

2. Zararlı Kimyasallardan Uzak Durmak

Çoğu kadın ev kimyasallarına, plastik su şişelerine, kozmetik ve güzellik ürünlerine hemen her gün maruz kalır. Doğurganlığı arttırmak için bu ürünlerin kullanımına sınırlama getirilmelidir.

3. Egzersiz Yapmak

Yeterli egzersiz yapmak, doğurganlık için önemlidir, ancak çok fazlasının da zıt etkiye sahip olabileceğini unutmayın. Çok fazla yoğun egzersiz yaparsanız, bu da adet döneminizin kısa sürmesine ve adet düzensizliklerine neden olabilir. Kilo kaybı doğurganlığa yardımcı olsa da vücut yağının çok az olması (% 15-18’in altında) da üreme sağlığını olumsuz etkiler.

İlginizi Çekebilir

Kısırlıktan Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Hayatı boyunca erkeklerin ve kadınların yapacağı bazı uygulamalar ve sürdüreceği bazı alışkanlıklar kısılık gibi önemli …