Vajinal Mantar Ve Kısırlık

Annelik sevincini yaşamayı dört gözle bekliyor musunuz? Bazı enfeksiyonlar, aile planlaması yaparken planlarınızı ertelemenize ya da planlarınızdan vazgeçmenize neden olabilir. Mantarların neden olduğu vajinal enfeksiyonlar, çok sayıda kadını sıkıntıya sokak bir sağlık sorunudur. Mantar enfeksiyonunun doğurganlığı etkileyebildiğini biliyor muydunuz?

Vajinal Mantar Belirtileri

Kadınların % 50’sinde vajinal mantar görülür. Bu nedenle mantar enfeksiyonlarını teşhis etmek biraz zor olur. Bununla birlikte, olası bir enfeksiyonu işaret eden bazı ortak belirtiler vardır. Dikkat etmeniz gereken birkaç işaret belirtiyi şöyle sıralayabiliriz;

  • Vajinada hafif ve şiddetli arasında değişen kaşıntısı,
  • İdrar sırasında yanma hissi,
  • Cinsel ilişkiden sonra yanma hissi,
  • Vulvanın şişmesi, tahriş, kızarıklık ve çatlaklar,
  • Kalın beyaz akıntı,
  • Vajinada kötü kokulu akıntı

Vajinal Enfeksiyon Doğurganlığı Etkiler Mi?

Özellikle aile planlaması yapıyorsanız, bir mantar enfeksiyonu korkutucu görünebilir. Şimdilik, mantar enfeksiyonlarının anne olma şansını olumsuz etkilediğini gösteren önemli bir kanıt bulunmamaktadır. Ancak sık sık mantar enfeksiyonu ile karşı karşıya kalıyorsanız,bu durum doğurganlığı doğrudan etkileyebilir; çünkü cinsel yaşantınıza kesinlikle zarar verecektir.

Mantar enfeksiyonları, cinsel ilişki sırasında sizi rahatsız eder. Kaşıntı ve ağrı nedeniyle cinsel ilişkiye girmekten kaçınabilirsiniz. Ayrıca sık karşılaşılan enfeksiyonlar vajinanın pH dengesini bozabilir ve spermin rahme ulaşmasını zorlaştırabilir. Ancak panik yapmayın; çünkü mantar enfeksiyonları ilaçlı kremler ile tedavi edilebilir. Henüz hamile değilseniz, doktorunuz ağızdan alınan ilaçlar da önerebilir. Bu ilaçlar, mantar büyümesini kontrol eder ve bir hafta içinde enfeksiyonun giderilmesini sağlar.

İlginizi Çekebilir

Kısırlıktan Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Hayatı boyunca erkeklerin ve kadınların yapacağı bazı uygulamalar ve sürdüreceği bazı alışkanlıklar kısılık gibi önemli …