Adet Döngülerinizi Takip Etmek

Vücudu ile aynı frekansa girmek ve aylık adet döngülerini takip etmek her kadının yapmaya ihtiyaç duyduğu bir şey değildir. Ancak çocuk sahibi olmaya çalışıyorsanız vücudunuzun her hareketini bilmenin etmenin size getireceği yararlar daha da netleşir.

Kadınların adet döngülerinin doğası nedeniyle her döngü içinde gebelik oluşabilecek yalnızca çok küçük bir dilim zaman vardır, yani eğer gebe kalma şansınızı arttırmak istiyorsanız bu zaman diliminin ne zaman olduğunu bilmelisiniz. Ancak her zaman sizin için anahtar dilimin ne zaman olacağını bilmek bu kadar kolay olmayabiliyor. Çünkü her kadın farklıdır, bazı kadınların adet döngüleri uzunken bazılarının da kısadır.

Başlangıç noktası olarak en azından her ay adet kanamanızın ne zaman gerçekleştiğine dair kabaca bir fikriniz olmalı. Bunu öğrenmenin en kolay yolu adet kanamanızın başladığı günden itibaren sonlanana kadar takvim tutmaktır. Sonra bu günden itibaren 4 hafta sayarak bir sonraki adet döneminizin ne zaman sonlanacağına dair bir fikriniz olur. Bazı kişiler için bu tahmin oldukça isabetli olabilir, tüm adet dönemleriniz hesapladığınız güne denk gelebilir. Bazı kişiler için ise pek isabetli olmayabilir. Eğer bir kağıda not almak size zor geliyorsa şu günlerde adet döngünüzün takibini yapabileceğiniz birçok online araç mevcut.

Yumurtlama döneminiz ile aynı frekansa girmek
Adet döneminiz ile aynı frekansa girmek kadar her ay hangi tarihte yumurtlamanızın gerçekleştiğini bilmek de faydalıdır. Yumurtlama zamanında yumurtalıklarınızdan bir yumurta salınır ve eğer yumurtalama zamanının öncesi ve sonrasındaki birkaç günde cinsel ilişkiye girerseniz yumurtanın döllenme şansı olur.

Normalde yumurtlama her 4 haftada bir sıradaki adet kanamanızdan 14 gün önce gerçekleşir. Genellikle yalnızca bir yumurta salınır ve yalnızca 12 ila 24 saatlik bir süre boyunca döllenme gerçekleşebilir. İşte bu nedenle, eğer fırsatı kaçırırsanız bir ay daha beklemeniz gerekir. Adet kanamanızın ne zaman gerçekleşeceği hakkında bir fikir sahibi olmak, yumurtalama zamanınız hakkında da fikir sahibi olmanızı sağlar.

Bu hesapları kendiniz manuel olarak kaydedebileceğiniz gibi, kullanmak isteyebileceğiniz birçok araç ve yöntem mevcut. Örneğin yumurtlama zamanı tahmin kitleri ile idrarınızdaki LH (luteinizan hormon) artışını tespit edebilir ve yumurtlama zamanınızı birkaç gün önceden tahmin edebilirsiniz.

Vücudunuz adet döngüsü boyunca birçok küçük değişim yaşar. Normalde farketmeyeceğiniz bu değişimlerin farkına varmak ve bunları takip etmek vücudunuzu biraz daha tanımanıza yardımcı olabilir. Örneğin yumurtlama döneminde vücut sıcaklığınızın bir miktar arttığı bilinen bir gerçektir. Yani her gün bazal vücut sıcaklığınızı ölçerek yumurtlama zamanınızı tahmin edebilecek bir takvim oluşturabilirsiniz. Küçük değişimlerden bir diğeri de servikal mukusunuzun yapısı ve görünüşüdür. Bu durumda servikal mukusunuzun yumurtlama zamanlarında nasıl göründüğünü ve yapısını bilirseniz yumurtlama zamanınızı tahmin etmede size yardımcı olabilir.

Eğer şu anda vücudunuz ile aynı frekansta olmasanız da daha sonra olamamanız için hiçbir sebep yok. Bu yöntemlerin her birinin uygulaması kolay ve gebe kalmanız için en uygun zamanın ne zaman olduğuna dair size bir fikir verebilirler.

İlginizi Çekebilir

Kısırlık Tedavilerinde Laparoskopik Uygulamalar

Laparoskopi kapalı bir cerrahi işlemdir. Laparoskopi birçok sağlık probleminde kullanılır. Kanser, jinekolojik sağlık sorunları ve …