Azospermi Tespit Edilen Hastanın Değerlendirilmesi

Hastanın muayenesi

Eğer testislerin boyutları ciddi olarak küçük ise sperm üreten hücrelerin etkilendiği söylenebilir, hormon testleri yaparak bunun testislerden mi yoksa beyindeki hipofiz bezinden yetersiz hormon salınımından mı olduğu anlaşılabilir. 
Testislerin içinde bulunduğu torba (scrotum) el ile ve ultrasonografi yardımıyla muayene edilerek varikosel olup olmadığı anlaşılabilir. Muayene sırasında sperm taşıyan kanalların olup olmadığı anlaşılabilir. Eğer kanallar yok ise kromozom analizi gerekebilir. Kanalların muayenesi sırasında epididim denen yapıların ele gelmesi (normalde hissedilmez) bir tıkanıklığı gösterebilir.

Hormon analizi
FSH (follikül uyarıcı hormon) beyindeki hipofiz bezinden salgılanır ve testisleri uyararak sperm üretimini sağlar. Testisin sperm üretme yeteneği azaldıkça FSH miktarı artarak testis daha fazla uyarılır. Eğer FSH seviyeleri yükselmiş olarak tesbit edilmişse testislerin yeteri kadar sperm üretmediğini söylemek mümkündür. Ayrıca LH, TSH, prolaktin ve testosteron isimli hormonlar da sperm üretiminde bir sorun olup olmadığını anlamamıza yardımcı olurlar.

Genetik testler
Azospermi tesbit edilen erkeklerde önerilir. Kromozomlarda sayısal ve yapısal anomaliler araştırılır. Özellikle doğuştan sperm kanallarının olmadığı durumlarda kistik fibrozis geninde defekt olup olmadığını bu testlerle öğrenebiliriz. Ayrıca azospermiye neden olaak genlerde mikrodelesyonlar araştırılabilir.

İdrar tetkiki
Bazen spermler sinirlere ait nedenlerle geri akımla mesaneye kaçabilir. Bunu anlamak için hastadan idrarını yaptıktan sonra meni vermesi istenir. Sonra tekrar idrar yaptırılır ve bu idrarda sperm aranır. Eğer idrarda sperm varsa o zaman bir geri akımdan söz edilebilir. Bu durum bazen ağızdan alınan ilaçlarla tedavi edilebilirse de genellikle ejakulasyon sonrası idrar alınır ve sperm ayrıştırılır.

Testis biyopsisi
Eğer sorunun esas olarak testislerde olduğu düşünülüyorsa testis biyopsisi yapılabilir.Alınan parça labratuvara mikroskopik incleme için gönderilir. İşlem ince iğne aspirasyonu şeklinde ya da bir kesi yoluyla yapılabilir. Burada sperm elde edilebilirse ICSI (mikroenjeksiyon) yöntemiyle daha önceden alınmış yumurtalar içine enjekte edilir ve yumurtanın döllenmesi beklenir. Döllenen yumurtalar ana rahmine transfer edilerek 2 hafta sonra gebelik testi yapılır.

 

PESA-TESE-MESA
Yumurtalıklarda ‘testis’ de oluşan sperm ‘vas deferens’ ve ‘epididmis’ adı verilen kanallar aracılığı ile penise ulaşmaktadır. Spermin yumurtalıklardan çıkarak penise ulaşmasının ve ejekülasyon ile boşalma nın mümkün olmadığı durumlarda sperm yumurtalıklardan TESE yada TESA ve epididimden PESA adı verilen cerrahi yöntemlerle alınabilmektedir.

Perkütan Epididimal Sperm Aspirasyonu (PESA)
PESA işleminde çok ince bir iğne ile lokal anestezi altında deriden geçilerek epididim adı verilen sperm kanalına girilmekte ve sperm bu kanaldan aspirasyon ile toplanmaktadır. Bunun için deride kesi yapmaya gerek yoktur. Eğer bu yöntemle sperm elde edilememiş ise gene ince iğneler kullanılarak sperm direk yumurtalıklardan toplanabilmektedir (TESA). Bu yöntemde lokal anestezi altında yapılabilmekte ve deride bir kesiye gerek duyulmamaktadır. Bu yöntemle de sperm elde edilememiş ise sperm yumurtalılardan alınacak küçük biopsi parçalarında (TESE) aranabilmektedir. Bu operasyon genel anestezi gerektirmekte ve yumurtalıları çevreleyen deride kesi ye ihtiyaç duymaktadır. Eğer TESE mikroskop altında daha seçici yöntemlerle alınıyorsa bu ameliyata mikro TESE adı verilmektedir.

Testiküler Sperm Ekstraksiyonu (TESE)
Mikro TESE ile sperm bulunma şansı daha da artarken yumurtalıların ameliyattan iyileşme hızıda daha yüksektir. Yumurtalıklardan biopsi ile alınmış sperm dondurularak sonraki tedavilerde kullanılabilirken, aspirasyon tekniği ile yumurtalıklardan yada epididim adı verilen sperm kanallarından toplanan sperm ler dondurularak saklanmaya uygun değildir. Bu nedenle hanım içinde aynı gün IVF tedavisi ve yumurta toplama ameliyatı gerekmektedir. Döllenme ICSI yöntemi ile yapılmaktadır. TESE, TESA ve PESA ameliyatları sonrası bir kaç gün ağrı ve şişkinlik olabilir. Bu genelde paracetamol gibi basit ağrı kesicilerle kontrol edilebilecek düzeydedir.

Mikro-Epididimal Sperm Aspirasyonu (MESA)
MESA  
d
oğuştan ‘vas deferens’i (yumurtalıklardan penise sperm taşıyan kanal) oluşmamış erkeklerde sperm temini için kullanılan cerrahi bir yöntemdir. Bu yöntem daha önceden sterilizasyon ameliyatı geçirmiş olan erkelerde de kullanılmaktadır Bu ameliyat genel anestezi altında bir kaç saat sürmekte ve hasta aynı gün taburcu edilmektedir. Yumurtalıkları saran deriye yapılan ufak bir kesi ile sperm kanallarına ulaşılmakta ve bu kanallardan mikroskop altında çok ufak miktarlarda sıvı örnekleri alınmaktadır. Bu sıvı örneklerinin sperm içerip içermediği analiz edilmektedir. Kaç tane sperm kanalının kesi ile inceleneceği elde edilen sperm sayısına ve spermlerin hareket yeteneklerine bağlıdır.

Bu yöntemle elde edilen spermler genelde hızlı hareket edecek olgunluğa erişemediğinden döllenme aynı gün IVF-ICSI ile sağlanmaktadır. Bu nedenle hanım içinde aynı gün IVF tedavisi ve yumurta toplama ameliyatı gerekmektedir.

MESE ameliyatı sonrası bir kaç gün ağrı ve şişkinlik olabilir. Bu genelde paracetamol gibi basit ağrı kesicilerle kontrol edilebilecek düzeydedir

İlginizi Çekebilir

Erkek Kısırlığının Nedenleri Nelerdir?

Erkek kısırlığının pek çok nedene bağlı olarak gelişim gösterdiği gözlemlenebilir. Kısırlık ile boğuşan erkeklerin ideal …