Bir uzmana başvurmadan önce neler yapabilirsiniz?

Kısırlık açısından ilk değerlendirme genellikle aile hekiminiz ile başlar. Ancak özellikli kısırlık tedavileri için seçenekleri keşfederken durumunuzu ve ihtiyaçlarınızı anlayan eğitimli bir uzmanın tavsiyelerine kulak vermek yapılacak en doğru şey olur. Kısırlık konusunda uzman birine danışmak önemli kararlar vermeden önce profesyonel bir görüş almanızı sağlar.

Günümüzde sağlık sisteminde bir uzmana ulaşmanın belli prosedürleri var. Kime başvuracağınızı seçmeniz ve ondan bir randevu almanız haftalar hatta bazen aylar alabiliyor. Bu önemli randevudan önce, yapabileceğiniz en iyi şey randevuya mümkün olduğunca hazır gitmektir. Yani randevunuza gitmeden önce, randevudan en iyi verimi almak için hazırlıklı gitmek gerekir.

Yumurtlama değerlendirmesi
Yumurtlama değerlendirmesi kısırlık tedavisinde önemli bir adımdır. Bazal vücut sıcaklığınızı ölçerek veya ev ovülaston tahmin kitleri satın alarak yumurtlamanızı değerlendirebilirsiniz. Doğurganlık yumurtlamaya bağımlı olduğunda, yumurtlama döngüsü yumurtaların sağlığı açısından basit ve önemli bir belirteçtir. Eğer kadının yumrutlama siklusu düzensiz ise kadın üreme sisteminde bir bozukluk olduğunun bir göstergesi olabilir. Bu nedenle doktora başvurmadan önce yumurtlama durumunuz ile ilgili bir bilginiz olması iyi olacaktır.

Semen kalitesini kontrol etmek de kısırlık nedenini belirleme konusunda ilk yapılan işlemlerden biridir. Laboratuvarda doğru bir değerlendirme yapılması gerekiyor olsa da herkes kendi semen sıvısını renk değişimi, kan ve miktar bakımından inceleyebilir. Semen miktarı boşalma sıklığına göre değişkenlik gösterebilir, bu nedenle en azından 2-3 günlük cinsel perhiz sonrasında semen miktarını değerlendirmek daha doğru olacaktır. Normal hacim yaklaşık 2,5 ile 5 ml arasında olmalıdır.

İktidarsızlık
İktidarsızlık kısırlığın basitçe evde tespit edilebilecek sebepleri arasındadır. Erkek ereksiyon sağlayamıyorsa veya cinsel ilişki sırasıda ereksiyonunu sürdüremiyorsa bu durum iktidarsızlık olarak adlandırılır. İktidarsızlık için kişinin kendisinden daha iyi bir yargıç olamaz.

Varikosel, testislerin etrafında bulunan variköz venlerin genişlemesi durumuna denir. Bu durum da testislerinin sıcaklığının artmasına neden olmakadır. Varikosel kişinin testislerinin etrafında içinde solucanların olduğu bir poşet gibi bir kitlenin hissedilmesine neden olur. Bu bulgu kısırlık tedavisi uzmanının tanıyı daha çabuk koymasına ve daha hızlı bir sonuç alınmasına yardımcı olabilir.

Kalöri alımı azlığı da kısrlık konusunda önemli rol oynayan bir unsurdur. Olması gereken kilonun %85’inden daha düşük bir kiloda olmak vücutta hormonal değişiklikler yaratabilir. Bu değişiklikler adet döngüsünü etkileyebilir ve anovulatuar sikluslara neden olabilir, bu da kısırlığa neden olabilir. Kilo azalması yumurtlama sürecini yöneten GnRH adlı hormonun üretimini azaltır. GnRH üretiminin azalması yumurtlamayı düzensiz hale getirebilir veya yumurtlamanın durmasına sebep olabilir.

Evde basit kısırlık sebeplerine yönelik araştırmalar yapmak kısırlık nedenini belirlemede anahtar bir rol oynayabilir. Bu bulgular klinisyenin tanısını daha rahat doğrulamasını sağlayabilir. Bu değerlendirmeleri yapmak tedavi seçenekleri açısından da daha fazla bilgi edinmenizi sağlar, bu sayede doktorunuzun verdiği tedaviler nedeniyle kafanız karışmaz. Tedavi alternatifleri ve muhtemel yan etkileri hakkında sorular sormaktan korkmayın.

İlginizi Çekebilir

Kısırlık Tedavilerinde Laparoskopik Uygulamalar

Laparoskopi kapalı bir cerrahi işlemdir. Laparoskopi birçok sağlık probleminde kullanılır. Kanser, jinekolojik sağlık sorunları ve …