Çocuk sahibi olamıyorum: Bunları denediniz mi?

Her altı insandan biri hayatlarının bir döneminde kısırlık sorunu yaşadıklarını düşünebilir. Her şeyin hızlıca olmasını istediğiniz, sabırsız olduğunuz ilk çocuğunuz için uğraşırken de olabilir, ikinci veya üçüncü çocuğu düşünürken de bu sorun karşınıza çıkabilir. Sekonder infertilite de ilk çocukları için çalışan çiftlerin problemleri kadar can sıkıcı olabilir. Eğer çocuk sahibi olmayı düşünüyor ancak başarılı olamadıysanız ve yakın zamanda bazı testler yaptırmanız gerektiğine karar verdiyseniz neden bu önerileri bir kez denemeyesiniz? İhtiyacınız olan farkı neyin yaratacağını hiçbir zaman bilemezsiniz.
Boxer iç çamaşırını denediniz mi?
Bu erkek partnere odaklanmış bir soru. Dar iç çamaşırı giymek özellikle sıcak havada ve sıcaklığın yüksek ayarlandığı iç mekanlarda- sperm sayısını düşürebilir. Boxer iç çamaşırlar daha boldur ve daha fazla hava sirkülasyonuna izin verirler. Bu da sperm sayınızın artmasını sağlayabilir.
Hala sigara içiyor musunuz?
Eğer çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız sigarayı bırakması gereken kişi yalnızca müstakbel anne değildir. Sigara dumanı kan damarlarının daralmasına neden olan bazı maddeler içerir ve kan damarlarının daralması ereksiyon sorunlarına yol açabilir. Sigarayı bırakın ve cinsel yaşamınızdaki iyileşmeyi fark edin. Daha iyi bir cinsel yaşam ile eşinizin hamile kalma olasılığını arttırırsınız.
Çok fazla mı alkol tüketiyorsunuz?
Alkol her iki cinste de üreme kabiliyetini etkileyebilir. Eğer çocuk sahibi olmak konusunda cidden kararlıysanız doğal meyve suları ve maden suyunu alkollü içeceklere tercih etmelisiniz ta ki çocuğunuzun doğumunu kutlamak için açtığınız şampanyaya kadar.
Sık sık sıcak banyo mu yapıyorsunuz?
Boxer iç çamaşırı giyme önerisiyle aynı mantıkta, erkekler için bir öneri daha. Çok sık sıcak banyo yapmak testislerin sıcaklığını yükselterek sperm sayısını düşürür. Daha ılık suyla duş alarak sperm sayınızın daha fazla düşmesini engelleyebilirsiniz.
Yumurtlama çizelgesi tutuyor musunuz?
Kadınlar için yumurtlama dönemlerini bilmek gebe kalmada yardımcı olabilir. Birkaç ay boyunca günün aynı saatinde vücut sıcaklığınızı ölçmek yumurtlama zamanınızı anlamakta yardımcı olabilir. Yumurtalıklarınızdan bir yumurta salındığı zaman birkaç gün boyunca vücut sıcaklığınız yükselir. Bu zamanı tespit ettikten sonra bu günlerde eşinizle daha çok cinsel ilişkide bulunarak gebe kalma şansınızı arttırabilirsiniz.
Yumurtlama zamanından önce cinsel ilişkiye giriyor musunuz?
Eğer bir yumurtlama çizelgesi tutuyorsanız ve ne yumurtlama zamanınızı biliyorsanız, yumurtlama zamanından sonra olduğu gibi öncesinde de daha sık cinsel ilişkide bulunmaya gayret edin. Bu şekilde spermlerin yumurta ile karşılaşma olasılığını arttırabilirsiniz.
Doğru pozisyonu mu seçiyorsunuz?
Kadının üstte olduğu seks pozisyonları ile gebelik oluşma olaslığı altta olduğu pozisyonlara göre daha düşüktür. Cinsel ilişkiden sonra yatış pozisyonunu korumanız semenin vücudunuzda daha uzun süre kalmasını sağlar. Hatta kaçanızın altına bir yastık koyarak bu olasılığı daha da arttırabilirsiniz.
Yediklerinize dikkat ediyor musunuz?
Sağlıklı beslenme tabii ki iyi bir fikir –çok miktarda taze meyve, sebze ve hafif yemekler. Sağlıklı beslenmek kendinizi daha taze ve enerjik hissetmenizi sağlar.
Folik asit kullanıyor musunuz?
Eğer gebe kalmayı düşünüyorsanız folik asit takviyesi almanız şiddetle tavsiye edilir. Folik asit eksikliği çocuklarda spina bifida gibi ciddi merkezi sinir sistemi problemlerine yol açabilir. Ayrıca diyetinize bol miktarda kuşkonmaz, ıspanak ve mercimek eklerseniz yediklerinizden aldığınız folik asit miktarını da arttırmış olursunuz.
Zihniniz rahat mı?
Hamile kalmak konusuna kafayı çok takmak ve cinsel hayatınızı buna odaklayıp rutin bir hale sokmak cinsel isteğinizi oldukça azaltabilir. Rahatlamak, eşinizle sevdiğiniz şeyleri yapmak, beraber hayattan keyif almak ve gebe kalmak konusunda çok fazla düşünmemek daha iyi hissetmenizi sağlar. Üzerinizden baskı kalktığında herşeyin daha kolay olduğunu göreceksiniz.
Formunuz yerinde mi?
Düzenli egzersiz yapmak hem genel sağlığınız açısından çok faydalıdır hem de stresle baş etmek için çok iyi bir yöntemdir. Günlük programınızda egzersize de yeterli vakti ayırın.

İlginizi Çekebilir

Kısırlık Tedavilerinde Laparoskopik Uygulamalar

Laparoskopi kapalı bir cerrahi işlemdir. Laparoskopi birçok sağlık probleminde kullanılır. Kanser, jinekolojik sağlık sorunları ve …