Doğurganlığı Arttırmak İçin Akupunktur Kullanmak

Doğurganlık ve döllenme ile ilgili sorunlar bir insanda ciddi bir stress kaynağı olabilir. Bu stressten etkilenen insanlar gebe kalma şanslarını veya doğurganlıklarını arttıracağını düşündüğü her türlü tedavi ve desteği denemeye gönüllü hale gelir. Kısırlığı çevreleyen sis perdesi uzun yıllardır araştırmalara konu oluyor ve kanıtlar ortaya çıktıkça sağlık profesyonelleri bu bilgileri açıklıyorlar. İşte bu çalışmalardan biri de akupunkturun doğurganlık üzerine etkisini inceliyor.

Akupunktur tam olarak nedir?
Antik doğu tarafından keşfedilen ve mükemmelleştirilen akupunktur vücudun doğal enerji kanallarına bir iğnenin nazikçe batırılması ile, çok ince iğneler kullanılarak iğneler cildin yalnızca en üst katmanına girecek şekilde uygulanır. Bu şekilde meridian denilen enerji kanallarından enerjinin daha rahat akması sağlandığı, kişinin rahatlamasına, duygusal, fiziksel, ruhsal ve psikolojik problemlerini azaltmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Kısırlık hastalarını ne şekilde etkileyebilir?
Akupunkturun rahmin iç duvarının yumurtanın yerleşmesi için daha uygun hale gelmesine yardımcı olduğu inanılmakta ve döllenmiş yumurtanın rahim iç duvarı hazır olmayan birine göre hazır olan bir kişide yerleşip gelişmesi daha olasıdır. Bu konu hakkındaki kanıtlar henüz çok zayıf ve uzmanlar bu durumun nasıl gerçekleştiğini henüz açıklayabilmiş değiller.

Uzmanlar ilk olarak ne düşünüyorlardı?
Akupunkturun tüp bebek hastaları üzerinde uygulanması üzerine yapılan ilk çalışmada ilk sonuçlar oldukça cesaretlendiriciydi ve uzmanlar akupunkturun kısırlık tedavisindeki yerini alması konusunda iyimserlerdi. Ancak testin tamamlanması üzerine elde edilen verilere göre çalışma gurubunda gebelik testlerinde elde edilen artış küçüktü ve akupunkturun kısırlık tedavisinde kullanımı için daha geniş çaplı çalışmalara gereksinim olduğu düşünüldü.

Uzmanlar şu anda ne biliyorlar?
Daha geniş gruplar üzerindeki takip eden çalışmalar gösterdi ki akupunktur yapılan kadınların gebelik testlerinde pozitif sonuç çıkma oranı pek artmıyordu veya hiç artmıyordu. Başarıdaki bu düşüşün sebebinin akupunkturu stresli bulan veya akupunkturdan rahatsız olan kadınlar ile ilişkili olabileceği, basitçe akupunkturun gücüne gerçekten inanmayanların test sonuçlarını etkilediği düşünüldü. Bu çalışmalar sonucunda akupunkturun fiziksel etkisinin çok daha kapsamlı araştırmalar ile araştırılması gerektiği anlaşıldı ancak bu çalışmaları yapmak kolay değildi çünkü çoğu kadın akupunktur yaptırmaya sıcak bakmıyordu ve bunun yarattığı stres de çalışma sonuçlarını etkileyebilirdi.

Kısırlık sorunu bireyleri çeşitli yönlerden etkileyebilir ancak çoğu kısırlık sorunundan muzdarip hastalar tanı ve tedavi işlemlerinin çok stresli ve yorucu olduğu konusunda hemfikir. Kısırlık konusunda umutları yeşerten bir kanıt bulunması genellikle çok abartılmakta ve daha sonraki araştırmalar bu işlemin çok da işe yaramadığını gösterdiğinde de umutlar hayal kırıklığına dönüşmekte ve uzmanların tavsiyelerine güven de azalmaktadır. Kısırlık tedavisinde akupunkturun yeri şu anda net olarak belirli olmasa da geleceğe dair tavsiyelerde bulunmadan önce bu konu hakkında daha geniş ve kapsamlı çalışmalar yapılmasını beklemek gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Kısırlık Tedavilerinde Laparoskopik Uygulamalar

Laparoskopi kapalı bir cerrahi işlemdir. Laparoskopi birçok sağlık probleminde kullanılır. Kanser, jinekolojik sağlık sorunları ve …