Erkek ve kadında kısırlık

Kısırlık yalnızca bir cinsiyete atfedilecek bir sorun değildir, hem erkek hem de kadınları etkileyebilir. Tıbbi olarak bir yıl boyunca korunmasız ve düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebelik oluşmamasına kısırlık (infertilite) denir. Eğer daha önce çocuğunuz olmadı ise primer infertilite, daha önce çocuğunuz oldu ancak şu anda istediğiniz halde olmuyorsa sekonder infertilite olarak adlandırılır.
Erkeklerde kısırlık
Kısırlık vakalarının %25’inden fazlasının erkeklerden kaynaklı problemler ile alakalı olduğu bilinmekteir. Aslında çocuk sahibi olmak isteyen ancak başarılı olamayan çiftlerin %15’inde yalnızca erkekten kaynaklanan bir problem vardır. Erkeklerde kısırlığa yol açan sebeplerin en sık görülenleri şunlardır:
Sperm bozuklukları, örneğin sperm sayısı azlığı, hareket kabiliyetlerinin veya şekillerinin bozuk olması
Sperm taşıyan tüplerin tıkanıklığı (kasık ameliyatları, sakatlıklar veya cinsel yolla bulaşan hastalıklar nedeniyle) veya vazektomi (erkeğin tüplerinin cerrahi olarak bağlanması)
Testislerin hastalıkları
Genetik hastalıklar (kromozom anomalileri gibi)
Ereksiyon veya ejakülasyon (boşalma) problemleri
Hormonlardan kaynaklı problemler
Varikosel
Kullanılan ilaçlar nedeni ile
Çevresel toksin veya radyasyona maruziyet
Kısırlığa sebep olabilen diğer genel sağlık problemleri
Bu faktörlerin hepsi kısırlığa sebep olabilir ve kısırlık tanısı konduktan sonra muhtemel sebebi bulmak için her biri tek tek incelenmelidir. Çiftlerin %5’inde ise kısırlık problemi sertleşme ve boşalma problemleri gibi cinsel ilişki ile ilgili sorunlardan kaynaklanır.
Kadınlarda kısırlık
Eskiden kısırlık sorununun her zaman tamamen kadınlardan kaynaklı olduğu düşünülürdü ancak bilim ve tıp alanında yaşanan gelişmeler sonrası görüldü ki erkekler de kadınlar gibi kısırlıktan sorumlu olabiliyorlar. Artık erkeklerin de kadınlar kadar kısırlıktan sorumlu olabileceği toplum tarafından yaygın olarak kabul görmekte. Kısırlık problemi yaşayan çiftlerin yaklaşık %40’ında kadınlardan kaynaklı bir sorunun altta yattığı düşünülmektedir.
Kadınlarda kısırlık sebepleri çok sayıda ve çeşittetir ancak en sık görülenlerini şöyle sıralayabiliriz:
Fallop tüplerinin tıkanıklığı veya hasarı
Yumurtlama problemleri – genellikle düzensiz adet görme veya poli kistik over sendromu (PCOS) gibi hormonal hastalıklardan kaynaklanır
Endometriosis
Fibroidler
Servikal mukustan kaynaklanan problemler
Poli kistik over sendromu (PCOS)
Vakaların %15 ila 20’sinde doktorlar kısırlığın sebebini kesin ve net olarak ortaya koyamamaktadır. Bu durum da açıklanamayan infertilite olarak adlandırılmaktadır.
Fallop tüplerinin normal çalışması enfeksiyonlardan etkilenebilir. Enfeksiyonlar nedeniyle fallop tüplerinde tıkanıklıklar meydana gelebilir. Bu durumda döllenmiş yumurta rahime ulaşamaz ve dolayısıyla gebelik oluşamaz. Klamidya gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar hiçbir belirgin semptom vermeden uzun süre sessiz kalabilirler. Fallop tüplerinde tıkanıklıklara yol açan enfeksiyonların başta gelen etkenlerinden biri de klamidyadır. Klamidya enfeksiyonu yüzünden tüpleri tıkanan kadınlar genellikle gebe kalmaya çalışana kadar bunun farkına varmazlar.
Eğer aile kurmayı düşünüyorsanız ve siz veya eşinizin kısırlık sorunu yaşayabileceğini düşünüyorsanız bir doktora başvurmanız iyi olur. Ancak kısırlık tanımındaki kriterlere –en az bir yıl boyunca korunmazıs ve düzenli cinsel ilişki- uygun değilseniz kısırlık tedavisi alamazsınız. Bununla birlikte bir yıllıkzaman dolar dolmaz bu sorunu araştırmaya başlayabilirsiniz. Kısırlık tedavisinin sizin için faydalı olacağının garantisi yoktur ancak olasılıkları değerlendirmenin de hiçbir zararı dokunmaz.

İlginizi Çekebilir

Erkek Kısırlığı ile Savaşan Besin Grupları

Erkeklerin en büyük sıkıntı yaşadığı konulardan birisi de kısırlık rahatsızlığı ile karşı karşıya kalmasıdır. Çiftlerin …